لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

آلمان:جهان به ایران اجازه نمی دهد سلاح هسته ای تولید کند


وزیر امور خارجه آلمان
وزیر امور خارجه آلمان
وزیر امور خارجه آلمان از ایران خواست برای از سرگیری مذاکرات هسته ای با قدرت های جهان پیشنهادهای اساسی ارائه دهد. گیدو وستروله که به اورشلیم رفته است به اسرائیل اطمینان داد که جهان به ایران اجازه تولید سلاح های هسته ای را نخواهد داد .

وی افزود: "ما و اسرائیل در ارتباط با برنامه های هسته ای ایران نگرانی مشترکی داریم. ایران حق دسترسی به سلاح های هسته ای ندارد. "

اسرائیل در هفته های گذشته تهدید کرده است که به تنهایی به تاسیسات هسته ای ایران حمله خواهد کرد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نیز بارها از کشورهای جهان خواسته است که خط قرمزی مشخص برای ایران تعیین کنند. ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در جمع خبرنگاران در اورشلیم از موضع آلمان در ارتباط با برنامه های هسته ای ایران تقدیر کرد و گفت: " همه می دانیم که آلمان یکی از ارکان جامعه بین المللی است و مخالف حرکت ایران به سمت تولید سلاح های هسته ای است. آلمان در تحریم ها علیه ایران و پیشبرد دیپلماسی و هر اقدامی که برای جلوگیری از تولید سلاح های هسته ای در ایران لازم است ، شرکت می کند. ما از این موضع آلمان تقدیر می کنیم."

آقای وستروله که کشورش به همراه فرانسه ، بریتانیا، روسیه ، چین و آمریکا سه دور مذاکرات بی نتیجه با ایران در سال جاری برگزار کرده می گوید برای حل دیپلماتیک مساله هسته ای ایران هنوز زمان باقی است ، اما ایران باید بداند که گفتگو به صرف گفتگو کردن کافی نیست و باید با پیشنهادهای اساسی به میز مذاکرات بازگردد.

وستروله در اورشلیم گفت ایران گزینه ای به عنوان تولید سلاح های هسته ای ندارد. ایران می گوید برنامه های هسته ای اش صلح آمیز است و تحت فشارهای غرب قرار نخواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG