لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۱

سه قدرت اروپایی درباره تداوم نقض برجام به ایران هشدار دادند؛ احتمال بازگشت تحریم‌های شورای امنیت


فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که اگر ایران از نقض برجام دست بر ندارد آنها رجوع به مکانیزم حل اختلاف در برجام را در نظر می‌گیرند که می تواند منجر به بازگشت تحریم‌های سازمان ملل بشود.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۲۰ آبان با انتشار این خبر نوشت که سه قدرت اروپایی که در مذاکرات هسته ای با ایران E3 نیز شناخته می‌شوند در بیانیه خود به جمهوری اسلامی ایران هشدار داده اند که اقدامات اخیرش مانع تلاش‌های آنها برای کاهش تنش در منطقه شده است.

اشاره این سه کشور به افزایش غنی سازی اورانیوم و آغاز غنی سازی فردو است که روز دوشنبه رسما توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شد. آژانس همچنان رسما تایید کرد که بازرسانش ذرات اورانیوم در یک مرکز اعلام نشده در ایران پیدا کردند.

سه قدرت اروپایی در بیانیه خود اعلام کردند که آنها به شدت نگران آغاز دوباره غنی سازی اروانیوم در فردو هستند، هر چند که از درخواست فوری برای بازگشت مستقیم تحریم ها خودداری کردند. آنها اضافه کردند: «اقدامات ایران به طور بالقوه پیامدهای متعدد شدیدی دارد.»

در این بیانیه آمده است: «ما آمادگی خود را برای مطرح کردن تمام مکانیزم‌های در نظر گرفته شده در برجام برای حل مسائل مربوط به اجرای تعهدات ایران اعلام می کنیم؛ از جمله مکانیزم حل اختلاف.»

در چارچوب توافق هسته‌ای «برنامه جامع اقدام مشترک»، موسوم به برجام، اگر هرکدام از متعهدان اروپایی این توافق به این نتیجه برسند که ایران مرتکب نقض قرارداد شده است، آنها می‌توانند ظرف سقف زمانی ۶۵ روز، تمامی تحریم‌های بین‌المللی شورای امنیت علیه ایران را دوباره برقرار کنند.

ایالات متحده نیز از سرگیری غنی سازی در فردو و پیدا شدن اورانیوم در مرکزی اعلام نشده در ایران ابراز نگرانی کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای در مورد گزارش ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد پیدا شدن شواهدی از مواد اعلام نشده و احتمالا هسته‌ای در ایران، ابراز نگرانی عمیق کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز هفته گذشته در واکنش به اقدام ایران برای افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم با بیان اینکه این اقدام غیرمنتظره نبود، آن را یک نمونه از اقدام واضح جمهوری اسلامی برای «اخاذی هسته ای» و یک گام بزرگ در مسیری اشتباه خواند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG