لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۲

مایک پمپئو: گزارش آژانس از یافتن مواد اعلام نشده هسته‌ای در ایران، باعث نگرانی عمیق است


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای در مورد گزارش ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد پیدا شدن شواهدی از مواد اعلام نشده و احتمالا هسته‌ای در ایران، ابراز نگرانی عمیق کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه که شامگاه جمعه ۱۷ آبان منتشر شد گفت: ایالات متحده عمیقا نگران مواردی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جریان جلسه ویژه شورای حکام مطرح کرده است.

در این بیانیه آمده است: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد شواهدی از موادی اعلام نشده و احتمالا اتمی را در ایران پیدا کرده است. ایران هیچ توضیح قابل قبولی در مورد این مواد پیدا شده ندارد و باید توضیح دهد این مواد اتمی از کجا آمده و الان کجا است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: همچنین با خبر شدیم که اوائل این هفته ایران یک بازرس آژانس را بازداشت کرده است. این عملی بیدادگرانه و بدون توجیه برای مرعوب کردن است.

مایک پمپئو گفت: ایالات متحده به طور کامل از بازرسی و تایید‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران حمایت می‌کند و ما از نبود همکاری کافی ایران، نگران شده‌ایم.

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید بتوانند کار بسیار مهم خود را بدون ممانعت دنبال کنند. ما از ایران می‌خواهیم درجا تمامی مسائل حل نشده با آژانس را حل کند و به بازرسان آژانس اجازه دهد از حقوق ویژه و مصونیت‌هایی که به آن‌ها اعطا شده، برخوردار باشند.

پیشتر، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از گام چهارم کاهش تعهدات ایران به برجام، یعنی تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم، خبر داد. قبل از او نیز، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر۶ در تاسیسات نطنز «به صورت نمادین» رونمایی کرد. اقدامی که به نوشته فاکس نیوز، می‌تواند زمان رسیدن جمهوری اسلامی را به بمب هسته‌ای به کمتر از یک سال برساند.​

مایک پمپئو اقدام اخیر هسته ای ایران را اخاذی هسته ای نامیده و از همه کشورها خواسته است برای افزایش فشار بر ایران گام های جدی بردارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG