لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۳

آلمان: از تمامی ابزارهای مشخص‌‌شده در توافق هسته‌‌ای برای واکنش به ایران استفاده می‌کنیم 


هایکو ماس وزیر خارجه آلمان
هایکو ماس وزیر خارجه آلمان

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفت بریتانیا، فرانسه، و آلمان باید آماده باشند تا به اقدامات رژیم ایران در نقض تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای، واکنش نشان دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه ۲۰ آبان گفت: «ایران باید نهایتا به تعهداتی که داده است، عمل کند. در غیر این‌صورت، تمامی حقوق برای ما محفوظ است که از هر سازوکاری که به طور مشخص در توافق آمده، استفاده کنیم.»

هایکو ماس به خبرنگاران گفت: «ما شاهد افزایش نگرانی‌ها در مورد ادامه غنی‌سازی اورانیوم هستیم و ایران نه تنها آن را اعلام کرده، بلکه اجرایش هم می‌کند.»

در چارچوب توافق هسته‌ای «برنامه جامع اقدام مشترک»، موسوم به برجام، اگر هرکدام از متعهدان اروپایی این توافق به این نتیجه برسند که ایران مرتکب نقض قرارداد شده است، آنها می‌توانند ظرف سقف زمانی ۶۵ روز، تمامی تحریم‌های بین‌المللی شورای امنیت علیه ایران را دوباره برقرار کنند.

اعلام گام تازه ایران برای کاهش تعهدات خود به برجام با واکنش منفی اتحادیه اروپا، فرانسه و بریتانیا مواجه شده و نخست وزیر اسرائیل نیز آن را تلاش برای دستیابی به بمب هسته ای دانست.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در بیانیه ای که روز پنجشنبه ۱۶ آبان منتشر کرد، گفت: «تشدید اخیر فعالیت‌های هسته‌ای ایران بیانگر این نیت رژیم است: در حالی که رژیم حق حاکمیت همسایگانش را نقض می کند، می‌خواهد جامعه بین المللی را با اخاذی وادار کند تا اعمال خشونت‌بار و تروریستی [جمهوری اسلامی] را بپذیرد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG