لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۳

بن‌بست در مذاکرات وین؛ باقری‌کنی دیگران را «به مقصرنمایی» متهم کرد؛ بلینکن: برای گزینه‌های جایگزین با شرکا در تماس هستیم


علی باقری‌کنی - آرشیو
علی باقری‌کنی - آرشیو

به گزارش‌ آسوشیتدپرس، دیپلمات‌های اروپایی با ابراز ناامیدی از موضع ایران در مذاکرات احیای برجام می‌گویند که «زمان رو به پایان است.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، نیز روز سه شنبه گفت که دیپلماسی بهترین گزینه در ارتباط با پرونده ایران است، اما واشنگتن در حال تماس با شرکای خود در مورد گزینه‌های جایگزین است.

دیپلمات‌های بریتانیا، فرانسه، و آلمان از تهران خواسته بودند که با «پیشنهادهای واقع‌بینانه» بازگردد. پیشتر هیئت ایرانی - به نمایندگی از دولت ابراهیم رئیسی - خواسته‌های متعددی را مطرح کرده بود که طرف‌های مذاکره کننده آن را غیرقابل قبول دانستند.

دیپلمات‌های ارشد سه قدرت اروپایی دوشنبه شب به صراحت گفتند که اوضاع مذاکرات بهتر نشده است و «همه هیئت‌ها به ایران فشار آورده‌اند که منطقی باشد.»

روز سه‌شنبه، علی باقری‌کنی، فرستاده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای وین، طرف‌های غربی توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ برجام را متهم کرد و گفت که آنها «به جای دیپلماسی واقعی به عادت مقصرنمایی خود پافشاری می‌کنند.»

او این مطلب را یک روز پس از آن بیان کرد که دیپلمات‌های اروپایی هشدار دادند در صورت شکست تلاش‌ها برای احیای برجام، این توافق به زودی از بین خواهد رفت.

دیپلمات‌های ارشد کشورهای فرانسه، بریتانیا، و آلمان شامگاه دوشنبه ۲۲ آذر با انتشار بیانیه‌ای گفتند: «ما هنوز نتوانسته‌ایم به مذاکرات واقعی بپردازیم.»

در این بیانیه آمده است: «‌مواضع جدید ایران، که با برجام همخوانی ندارند یا فراتر از آن می‌رود، باعث شده است زمان گران‌بها از دست برود.» بنا بر این بیانیه، این مقامات طی سه هفته مذاکرات دور هفتم، ساعات بسیاری را صرف تعامل با ایران کرده‌اند و از آن کشور خواسته‌اند که منطقی عمل کند.

نمایندگان کشورهایی که رودررو با نمایندگان دولت ابراهیم رئیسی گفت‌و‌گو می‌کنند پس از جلسات متعدد روزانه با ایران، دوشنبه شب جلسه‌ای را با هیئت آمریکایی به سرپرستی راب مالی برگزار کردند.

XS
SM
MD
LG