لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۵

هشدار بریتانیا به ایران: این «واپسین فرصت» برای آمدن ایران به میز مذاکرات است


لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا
لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا

وزیر امور خارجه بریتانیا نسبت به پایان یافتن فرصت برای دیپلماسی به جمهوری اسلامی هشدار داد و خواستار بازگشت ایران به میز مذاکرات با پیشنهادهای جدی شد.

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز یکشنبه گفت: «این واپسین فرصت برای ایران است تا با یک راه حل جدی برای این مسئله - که باید با مفاد برجام مطابقت داشته باشد - به میز مذاکره بیاید.»

وی افزود: «این آخرین فرصت آنها است و انجام این کار توسط آنها حیاتی است. ما اجازه نخواهیم داد ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای دست پیدا کند.»

وزیر خارجه بریتانیا روز چهارشنبه و در آستانه از سرگیری دور هفتم مذاکره‌های احیای برجام نیز گفته بود که این مذاکرات «واقعا آخرین فرصت برای ایران» است.

وزیر خارجه بریتانیا افزود: «من قویاً از آنها می‌خواهم این کار را انجام دهند، زیرا ما مصمم هستیم با متحدان‌مان برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای کار کنیم.»


روز شنبه نیز آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، در حاشیه نشست وزیران امور خارجه گروه۷ گفته بود: «زمان در حال اتمام است.»

وی افزود، در روزهای آخر مشخص شد «که پیشرفتی نداریم.»

پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود که قضاوت در مورد این که آیا ایران انعطاف لازم را در مذاکرات هسته‌ای جاری در وین دارد چند روز طول خواهد کشید.

ند پرایس افزود که آمریکا «بسیار واضح» گفته‌ است که جمهوری اسلامی ایران نخواهد توانست با زمان بازی کند و تشدید فعالیت‌های هسته‌ای و تحریک‌هایش هیچ‌گونه اهرم فشار اضافی در اختیار ایران در این مذاکرات نخواهد گذاشت.

وی با این حال بار دیگر تاکید کرد که دولت پرزیدنت بایدن همچنان خواهان دستیابی یک راه حل دیپلماتیک برای مساله هسته‌ای ایران است و گفت واشنگتن امیدوار است تهران نیز همین را بخواهد و به دنبال بحران نباشد.

XS
SM
MD
LG