لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۵

پرونده هسته ای ایران در مناظره سوم نامزدها


Iran Election Debate one 2013
Iran Election Debate one 2013
یکی از نکات محرز در خصوص فعالیت های هسته ای ایران آن است که آیت الله خامنه ای تصمیم نهایی را درخصوص مواضع ایران در جامعه جهانی اتخاذ می کند. طی سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری ایران به آنچه هژمونی غربی خوانده می شود، اشاره شد و اختلاف دیدگاه میان نامزدها در مورد موضع گیری ایران در جامعه جهانی در قبال فعالیت های هسته ای اش آشکار شد.

علی اکبر ولایتی که مشاور ارشد آیت الله خامنه ای در سیاست خارجی است، به سیاست ها و مواضع سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد پرونده هسته ای ایران انتقاد کرد و گفت که نمی توان در برابر سه گامی که برمی داریم، انتظار داشته باشیم که سوی دیگر، صد گام بردارد. ولایتی آنگاه افزود که به عقیده وی، این، شیوه اعمال دیپلماسی نیست. جلیلی در واکنش، از مواضع و فعالیت های خود دفاع کرد و ادعای ولایتی را مبنی بر عدم حصول پیشرفت در مذاکرات هسته ای آلماتی در قزاقستان نادرست خواند.

این درحالی است که وندی شرمن، معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا، ماه گذشته میلادی طی سخنان خود در کنگره آمریکا گفت که ایران از غرب توقع زیادی دارد و در مقابل، نمی خواهد بهای زیادی بپردازد. خانم شرمن خواست های دیپلمات های عضو گروه ۵+۱را منطقی خواند و انتظار ایران را نابه جا عنوان کرد.

در مناظره سوم نامزدهای ریاست جمهوری ایران، علی اکبر ولایتی فرصت مذاکرات آلماتی را فرصتی از دست رفته خواند و تلویحا گفت که سعید جلیلی باید از این فرصت به نفع ایران بهره برداری می کرد.

پیچیدگی ماجرا هنگامی بیشتر به چشم می آید که این واقعیت در نظر گرفته شود که هم جلیلی و هم ولایتی از نامزدهایی هستند که گفته می شود مورد تایید آیت الله خامنه ای هستند.

آقای ولایتی در مناظره سوم به این اشاره کرد که سالها پیش، در پاریس با نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری وقت فرانسه، مذاکراه ای یک ساعته داشته که طی آن توافق شده که غنی سازی اورانیم با محدودیت ادامه داشته باشد و شمار معینی سانتریفوژ هم فعال بماند، اما این امر نهایتا محقق نشد، چون مذاکره کنندگان و وسیاستگران پس از وی، به گونه صحیحی عمل نکردند.

محمد باقر قالیباف، به ادعای دیپلماسی آقای ولایتی واکنش نشان داد و از وی به سبب نگرفتن غرامت بابت جنگ ۸ ساله میان ایران و عراق انتقاد کرد.

یکی از نکات دیگری که مورد توجه رسانه های غربی قرار گرفته، آن است که حسن روحانی در مناظره سوم گفت که مهم آن بود که نهایت تلاش را به کار بندیم تا مانع از فرستاده شدن پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت شویم،که این اتفاق نیافتاده است. آقای روحانی افزود که داشتن سانتریفوژ و اورانیم غنی شده مهم است، اما چرخاندن امور زندگی مردم هم به همان اندازه اهمیت دارد.
XS
SM
MD
LG