لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۹

"گزارش" ظریف به مراجع تقلید؛ "هیات نظارت بر اجرای برجام" تشکیل می‌شود


دیدار جواد ظریف با مکارم شیرازی

وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر استفاده از فرصت به وجود آمده پس از اجرای توافق هسته‌ای، از تشکیل "هیات نظارت بر اجرای برجام" خبر داد. همزمان سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز عنوان کرد که ترکیب این هیات هنوز مشخص نیست و پس از مشورت رئیس‌جمهوری با روسای قوای دیگر "ظرف امروز و فردا" مشخص خواهد شد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه برای دیدار با "مراجع تقلید" به شهر قم رفت و با آنها درباره توافق هسته‌ای، موضوع سوریه و پیگیری حادثه مرگبار منا به گفت‌وگو پرداخت.

آقای ظریف پس از دیدارهای روز پنج‌شنبه خود در قم، در یک نشست خبری شرکت کرد و گفت: "باید از فرصتی که پس از اجرای برجام پیش می آید برای پیشبرد منافع ملی کشور استفاده کنیم."

او همچنین با اشاره به تشکیل"هیات نظارت بر اجرای برجام" توضیح داد که این هیات "با جدیت از نظرات مقام معظم رهبری استفاده می کند و وزارت خارجه نیز کار تخصصی این موضوع را در حوزه فنی و سیاسی و حقوقی و اقتصادی مورد نظر دارد و حرکات طرف مقابل نیز به دقت رصد می شود."

از سوی دیگر بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی عصر پنج‌شنبه در گفت‌وگوی تلویزیونی گفت که هنوز هیات نظارت بر اجرای برجام مشخص نشده و "ظرف امروز و فردا" ترکیب این هیات و وظایفش "با توجه به نامه رهبر معظم انقلاب" مشخص شده و از سوی شورای امنیت ملی اعلام خواهد شد.

دیدارهای ظریف در قم

محمدجواد ظریف دیدارهای خود با روحانیون بلندپایه قم را به ارائه "گزارش" از سیاست خارجی دولت ایران تعبیر کرده است.

خبرگزاری تسنیم گزارش داده که ناصر مکارم شیرازی در دیدار با وزیر امور خارجه گفته است: "مناقشه کردن و نفی برجام، با هیچ عقل و حکمتی سازگار نیست و الان فقط باید برای نحوه اجرای آن بحث شود."

این مرجع تقلید ضمن تقدیر از زحمات آقای ظریف در "ممکن کردن غیرممکن" و به فرجام رساندن برجام، از او خواسته تا در برابر "حق‌ناشناسی‌ها" و "مخالفت‌ها" حساسیت نشان ندهد.

لطف‌الله صافی گلپایگانی نیز به "وضعیت نابسامان اقتصادی" اشاره کرده و خواستار "مدیریت صحیح" برای گذر از "این تنگنای بسیار سخت"شده است.

دیگر دیدارهای وزیر امور خارجه ایران با حسین نوری همدانی، عبدالکریم موسوی اردبیلی و عبدالله جوادی آملی بود. آن گونه که خبرگزاری ایسنا گزارش داده این ملاقات‌ها به صورت خصوصی و بدون حضور خبرنگار انجام شده و دفاتر برخی از این مراجع تقلید گزارشی از گفت‌وگوهای رد و بدل شده ارائه کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG