لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۳۸

افزایش دانشجویان ایرانی در دانشگاه های آمریکا


یک گزارش جدید نشان می‌دهد در سال گذشته، بیش از ۱۰ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه های آمریکا تحصیل می‌کردند.

گزارش در مجله Inside Higher Education منتشر شده است که در آن با استناد به اطلاعات جمع آوری‌شده توسط موسسه آموزش بین‌المللی گفته می‌شود در سال تحصیلی ۱۴-۲۰۱۳، ده هزار و ۱۹۴ دانشجوی ایرانی در دانشگاه های آمریکا ، و نیز ۱۳۶۴ اندیشمند ایرانی در نهادهای آمریکایی، حضور داشتند.

ایران زمانی بیش از هر کشور دیگری دانشجو به آمریکا می‌فرستاد. به گفته مقامات موسسه آموزش بین‌المللی، در سال ۱۹۷۹ شمار دانشجویان ایرانی در آمریکا از ۵۱ هزار نفر فراتر می‌رفت. این رقم در دهه های۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ به ۱۶۶۰ نفر کاهش یافت.

بنا به گزارش نشریه فوق، توافق اتمی با ایران جو جدیدی از امکان همکاری آکادمیک با ایران به وجود آورده است.

آلن گودمن، مدیر این موسسه که در ماه ژوئن در رأس هیاتی از مقامات پنج دانشگاه آمریکایی، از ۱۳ دانشگاه و نهاد پژوهشی در ایران دیدن کرد گفت از زمان انتخاب حسن روحانی مبادلات آکادمیک آمریکا با ایران به شکلی بی‌سابقه در ۳۰ سال گذشته افزایش یافته است. وی افزود تعداد بیشتری از اعضای دانشگاه‌ها به ایران سفر می‌کنند و اگر کارهای مربوط به توافق اتمی خوب پیش برود مبادلات بیشتر از این هم خواهد شد.

در سال ۲۰۱۴، اداره کنترل دارائی‌های خارجی وزارت خرانه‌داری آمریکا، یک مجوز عمومی صادر کرد که به دانشگاه‌های معتبر آمریکا اجازه می‌داد قراردادهای مبادله دانشجو با دانشگاه های ایران امضا کنند و به رد و بدل کردن برخی از خدمات مرتبط با آموزش بپردازند.

این مجوز همچنین به دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا اجازه می‌دهد در دوره‌های آموزشی و پژوهش‌های غیرتجارتی در دانشگاه‌های آمریکا شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG