لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۳

جنتی: برجام خیر یا شر بود تمام شد؛ نگذارید موجب توقف قصاص شود


احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان خواستار پایان بحث درباره برجام شد و عنوان کرد اگر تحریم‌ها لغو نشود، توافق اتمی به کلی بی‌فایده بوده است. او همچنین خواستار مقاومت دولت شد تا پس از برجام درخواست‌هایی مانند تساوی حقوق زنان و مردان و توقف حکم قصاص مطرح نشود.

دبیر شورای نگهبان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران گفت: "باید برجام را تمام شده بدانیم و دیگر در جلسات عمومی مطرح نشود. حالا خیر بود و شر بود، کم بود و زیاد بود، اینها را باید تمام شده تلقی کنیم."

آقای جنتی در عین حال توضیح داد که برخی به اشتباه فکر می‌کنند توافق اتمی در مجلس به تصویب رسیده درحالی که متن مصوب مجلس و مورد تایید شورای نگهبان "در حاشیه برجام" بود و به " اقدامات متقابل و متناسب در مقابل آمریکایی‌ها" اختصاص داشت. به گفته او متن توافق اتمی در شورای عالی امنیت ملی تایید شده اما هنوز به امضا و تأیید رهبری نرسیده است.

دبیر شورای نگهبان توافق اتمی را برای طرف‌های مذاکره کننده با ایران یک موفقیت و گام اول دانست و گفت اگر در مقابلشان مقاومت نشود "سراغ موضوعات دیگر می‌روند و خواهند گفت که اسرائیل را به رسمیت بشناسید، حقوق زن و مرد را مساوی کنید، حکم قصاص را بردارید، ازدواج هم‌جنسان را تأیید کنید و ارتباط خود را با حزب‌الله لبنان و سوریه و عراق قطع کنید."

تقاضای پایان بحث درباره برجام به اعتراضات تند طیفی از نمایندگان مجلس برمی‌گردد که معتقد بودند تصویب طرح "اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام" حاصل همفکری علی لاریجانی، علی شمخانی و اصغر حجازی بوده است.

اشاره و اعتراض به نقش‌آفرینی اصغر حجازی از اعضای بلندپایه دفتر رهبر جمهوری اسلامی اقدامی کم سابقه بود که بلافاصله با واکنش دفتر آیت‌الله خامنه‌ای مواجه شد. در اطلاعیه دفتر رهبر جمهوری اسلامی آمده بود که مسئولین دفتر او "نقش مستقل" در تصویب برجام نداشته‌اند.

طرح "اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام" روز سه‌شنبه ۲۱ مهرماه در کمتر از ۲۰ دقیقه به تصویب رسید درحالی که تعداد قابل توجهی از مخالفان کلیات طرح در چرخشی عجیب به طرح رای مثبت دادند. این طرح سپس بلافاصله توسط شورای نگهبان نیز تایید شد و با ابلاغ از سوی رئیس مجلس قابلیت اجرایی پیدا کرده است.

XS
SM
MD
LG