لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

شورای نگهبان "برجام" را تایید کرد


شورای نگهبان ایران، جزئیات اجرای توافق هسته‌ای را تایید کرد و به این ترتیب ایران رسما توافق هسته‌ای را برای اجرا پذیرفت.

نجات‌الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان عصر روز چهارشنبه اعلام کرد که "طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام" در جلسه این شورا با "اکثریت قاطع آرا" به تصویب رسیده است.

شورای نگهبان مرجع نظارت بر تطابق مصوبات مجلس با موازین شرعی و قانون اساسی است و به لحاظ اداری، مصوبات مجلس پس از تایید شورای نگهبان و ابلاغ رئیس مجلس، با امضای رئیس‌جمهوری اجرایی خواهد شد.

مجلس شورای اسلامی ایران روز سه شنبه ۲۱ مهرماه توافق اتمی ایران با شش قدرت جهانی را تصویب کرده بود. این مصوبه با مخالفت شدید تعدادی از نمایندگان مجلس مواجه شد که رئیس مجلس را به اعمال نفوذ و بی‌توجهی به نظرات مخالفان برجام متهم می‌کنند.

اما اشارات مکرر به جلسه علی لاریجانی، رئیس مجلس با اصغر حجازی، عضو بلندپایه دفتر رهبری جمهوری اسلامی به تایید ضمنی برجام از سوی آیت‌الله خامنه‌ای تعبیر شده است. هرچند آیت‌الله خامنه‌ای پیش از این اعلام کرده بود هیچ نظری درباره رد یا تایید توافق اتمی ندارد.

سه‌شنبه شب و ساعاتی پس از تصویب طرح برجام در مجلس، رئیس جمهوری ایران در یک گفت‌وگوی زنده تلویزیونی حاضر شد و با اشاره به شروع زمان ۹۰ روزه اجرایی شدن توافق اتمی از هفته آینده، پیش بینی کرد که تحریم‌ها ظرف یک تا دو ماه آینده برداشته می‌شود و "شرایط جدیدی" به وجود می‌آید.

هفته آینده ضرب الاجل نود روزه به پایان می‌رسد و قرار است وزرای خارجه ایران و کشورهای پنج به علاوه یک برای اجرایی کردن این توافق جلسه‌ای برگزار کنند.

XS
SM
MD
LG