لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۶

عراقچی: نوشتن متن توافق، «سخت» و «کند» پیش می‌رود


عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران با سخت و کند خواندن روند پیشرفت نگارش توافق هسته‌ای، گفت که مذاکرات ایران و ۵+۱ تا دهم تیر، آخرین روز مهلت تعیین شده، ادامه خوهد داشت.

عراقچی که برای حضور در مذاکرات هیات‌های ایران و ۵+۱ در وین به سر می‌برد، شنبه ۱۶ خرداد پیش از ترک این شهر درباره برگشت‌پذیری تحریم‌ها در صورت اجرا نشدن تعهدات ایران گفت: «برگشت پذیری اصل مهمی است که هر دو طرف روی آن نظر دارند؛ بنای ما در این مذاکرات بر بی اعتمادی است و این یک واقعیت است.»

به گفته عضو ارشد گروه مذاکره کننده ایران، ترتیبات در توافق به گونه‌ای خواهد بود که هر طرف اگر احساس کند که طرف مقابل در حال نقض تعهدات است بتواند برگردد و دوباره آنچه را که قبل از توافق وجود داشته اجرا کند.»

خبرگزاری‌ها هفته پیش گزارش داده بودند که قدرت‌های جهانی بر سر بازگشت تحریم‌های ایران به طور خودکار در صورتی که ایران به تعهدات هسته‌ای خود عمل نکند، توافق کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، عباس عراقچی در بخش دیگری از سخنان خود توضیح داد که توافق هسته‌ای در صورت نهایی شدن، یک متن و ۵ ضمیمه خواهد داشت.

به گفته او، از این ضمایم یکی مربوط به تحریم‌ها، یک ضمیمه مربوط به بحث‌های فنی هسته‌ای و راه حل‌های به دست آمده در لوزان، یک ضمیمه مربوط به نحوه همکاری هسته‌ای کشورها با ایران، ضمیمه دیگر در مورد تشکیل کمیسیون مشترک توسط طرفین است و آخرین ضمیمه نیز به برنامه اجرایی و جدول زمانبندی مربوط است.

آقای عراقچی اضافه کرد: «محصول نهایی یک سند بسیار مفصل و ریزی خواهد بود که بیش از ۲۰ صفحه متن اصلی و حدود۴۰ تا ۵۰ صفحه ضمیمه خواهد داشت.»

معاون وزیر امور خارجه ایران توضیح داد که در جریان مذاکرات دو روز گذشته خود در وین جلسه‌ای با معاونان وزرای خارجه ۵+۱ داشت و همچنین جلساتی هم به طور دو جانبه بین هیات‌ها برگزار شد.

قرار است جلسات کارشناسی هیات‌های ایران و ۱+۵ پس از ترک معاونان وزرای خارجه نیز ادامه پیدا کند.

XS
SM
MD
LG