لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

شورای امنیت درباره تمدید تحریم‌های هسته‌ای ایران تصمیم می‌گیرد


شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را به بحث می‌گذارد.

سفیر مالزی در سازمان ملل متحد که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد اعلام کرد ۱۵ عضو شورا تصمیم خواهند گرفت که با توجه به پیشروی و چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب آیا تحریم‌های موجود علیه ایران را تمدید کنند یا نه.

ایران و کشورهای ۱+۵ اواخر سال ۲۰۱۳ در ژنو توافق کردند که برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای که منجر به لغو تحریم های بین المللی علیه ایران و اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران شود، به مذاکره بنشینند.

این مذاکرات که فروردین ماه گذشته به یک تفاهم کلی منجر شد، در هفته‌های پایانی مهلت خود است. شورای امنیت در حالی در ماه ژوئن برای تمدید تحریم‌های ایران به بحث خواهد نشست که مذاکره کنندگان تا پایان این ماه برای دستیابی به توافق هسته‌ای فرصت دارند.

ایران خواسته بود که تحریم‌های بین‌المللی بلافاصله پس از توافق هسته‌ای لغو شود اما قدرتهای جهانی لغو تحریم‌ها را در گرو راستی آزمایی از فعالیت‌ها و تعهدات ایران دانستند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد علاوه بر موضوع تحریم‌های ایران، برقراری صلح و آدم‌ربایی، به ویژه کودک ربایی در مناطق دستخوش درگیری‌های مسلحانه در جهان را در ماه ژوئن به بررسی خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG