لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

عراقچی: تصمیم‌گیرندگان درباره تصویب برجام در مجلس، جای دیگری هستند


عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران گفت که تصمیم‌گیری درباره تصویب توافق هسته‌ای در مجلس به عهده وزارت امورخارجه ایران نیست چرا که به گفته او تصمیم ‌گیرندگان جای دیگری هستند.

به گزارش ایرنا، آقای عراقچی البته توضیح داد که به نظر او، از آن‌جا که هیچ یک از کشورهای طرف مذاکره با ایران، توافق هسته‌ای اخیر را در پارلمان‌هایشان به تصویب نمی‌رسانند، مجلس ایران هم نباید این توافق را تصویب کند.

این در حالی است که احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان روز ۲۳ مرداد در خطبه‌های نماز جمعه تهران، گفت که اعتقاد دارد توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی باید در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد.

این سخن احمد جنتی از این نظر دارای اهمیت است که اختلاف موافقان و مخالفان تصویب توافق هسته‌ای یا همان برجام(برنامه جامع اقدام مشترک) به برداشت آنان از اصول مختلف قانون اساسی باز می‌گردد و شورای نگهبان در چنین مواقعی تفسیر کننده اصول قانون اساسی شمرده می‌شود.

موافقان تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی به اصل ۷۷ قانون اساسی و برخی اصول دیگر استناد می‌کنند که تصویب تمام معاهده‌های بین‌المللی را در مجلس لازم می‌داند. مخالفان اما می‌گویند که به دلیل ورود شورایعالی امنیت ملی ایران به موضوع هسته‌ای از سال ۱۳۸۲، این موضوع بر اساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی در حوزه صلاحیت این شورا قرار می‌گیرد و مجلس نمی‌تواند ورود داشته باشد. بر اساس این اصل، مصوبات شورای عالی امنیت ملی پس از تایید رهبر، لازم الاجراست.

پیشتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز روز چهارشنبه ۲۱ مرداد در قم به خبرنگاران گفته بود که لازم است توافق هسته‌ای در مجلس مطرح شود تا جایگاه قانونی پیدا کند و ارائه لایحه دولت در این باره از نگاه سیاسی فوایدی در پی خواهد داشت.

دولت تا کنون با این موضوع مخالفت کرده است. محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت حسن روحانی، گفته بود که قرار نیست مجلس به این توافق رای بدهد و این که توافق باید در چارچوب شورای عالی امنیت مورد رسیدگی قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG