لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۰

ادامه برخورد امنیتی با شرکت‌کنندگان در یک همایش مجازی؛ عبدالله مومنی هم بازداشت شد


همایش مجازی گفتگو برای نجات ایران
همایش مجازی گفتگو برای نجات ایران

پس از بازداشت علیرضا بهشتی شیرازی و احضار قربان بهزادیان‌نژاد، عبدالله مومنی نیز صبح پنجشنبه بازداشت شد. در پی برگزاری همایش مجازی با عنوان «گفتگو برای نجات ایران» که چندین چهره معترض داخلی و خارج از کشور در آن حضور داشتند، موج تازه بازداشت فعالان سیاسی که در این همایش مشارکت کردند آغاز شد.

در تازه‌ترین مورد عبدالله مومنی، جامعه‌شناس و کنشگر سیاسی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد.

به گزارش وب‌سایت حقوق بشری «هرانا»، امروز پنج‌شنبه هفتم اردیبهشت‌ماه عبدالله مومنی «توسط نیروهای امنیتی» در منزل شخصی خود بازداشت و «به مکان نامعلومی منتقل شده است.»

بر اساس این گزارش، ماموران امنیتی حکومت ایران ضمن تفتیش منزل عبدالله مومنی، «برخی از وسایل شخصی» او را نیز ضبط کردند و یک منبع مطلع نزدیک به خانواده او، این بازداشت را تایید کرده است.

گروهی از فعالان سیاسی داخل و خارج از ایران روز جمعه اول اردیبهشت‌ماه یک «نشست مجازی» دو روزه بر بستر شبکه اجتماعی «کلاب‌هاوس» را با عنوان «گفتگو برای نجات ایران» برگزار کردند.

در این نشست مجازی، اعلام شد که از ۴۲ شرکت کننده در این همایش ۲۳ نفر از داخل کشور (که ۹ نفرشان در زندان به سر می‌برند) و ۱۹ نفر از خارجِ کشور بوده‌اند.

اندکی پیش از برگزاری این نشست، کیوان صمیمی، سردبیر مجله ایران فردا و رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات که از جمله سخنرانان این نشست بود، تنها سه ماه پس از آزادی از زندان، در سی و یکم فروردین‌ماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد.

صمیمی پیش از بازداشت سخنان خود را ضبط کرده بود که با وجود بازداشت در این همایش پخش شد.

علیرضا بهشتی‌شیرازی، فعال سیاسی و از مشاوران میرحسین موسوی نیز روز سه‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه به دست ماموران امنیتی بازداشت شد.

او پیش از بازداشت، در همایش مجازی «گفتگو برای نجات ایران» گفته بود که پنجره اصلاحات کاملا بسته شده و ایران در آستانه تغییر است. از علت بازداشت، نهاد بازداشت‌کننده و وضعیت او خبری منتشر نشده است.

همچنین به گزارش وب‌سایت کلمه، نزدیک به میر حسین موسوی، مأموران امنیتی سه‌شنبه شب هم با حضور در خانه قربان بهزادیان‌نژاد، از مشاوران ارشد موسوی، ضمن تفتیش و ضبط پاره‌ای از اموال خانه، لوازم الکترونیکی‌اش را با خود بردند.

بازداشت عبدالله مومنی و علیرضا بهشتی‌شیرازی و همچنین احضار قربان بهزادیان‌نژاد پس از سخنرانی‌شان در همایش مجازی «گفتگو برای نجات ایران» انجام شده است.

XS
SM
MD
LG