لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۲

اجبار  دولت به تعویض شناسنامه‌های قدیمی؛ کاربران: دنبال «درآمدزایی» جدید هستند 


شناسنامه ایران
شناسنامه ایران

رئیس سازمان ثبت احوال جمهوری اسلامی ایران گفته است که همه شهروندان ایران باید در «سریع‌ترین زمان ممکن» برای «تعویض شناسنامه‌های قدیمی» و گرفتن «شناسنامه جدید» اقدام کنند.

هاشم کارگر با بیان اینکه ایرانیان در آینده با شناسنامه‌های قدیمی برای دریافت خدمات «با مشکل مواجه می‌شوند»، به خبرگزاری دولتی «ایسنا» اعلام داشته است که سالانه حدود «۳ میلیون و ۵۰۰ هزار» تا «۴ میلیون» شناسنامه جدید صادر می‌شود.

به گفته رئیس سازمان ثبت احوال جمهوری اسلامی ایران «الزام» برای تعویض کردن شناسنامه‌ها وجود دارد، در حالی که «بازه زمانی» برای آن تعریف نشده است.

جمهوری اسلامی سال‌هاست تلاش دارد تا اوراق هویتی شهروندان را تعویض و «هوشمند» کند اما در چند دهه اخیر بارها وعده «تحویل فوری» آنها به تعویق افتاده است.

شناسنامه‌های جدید ایرانیان که در اندازه و شکل شبیه «گذرنامه» است، بر اساس گروه سنی «زیر ۱۵ سال» و «بالای ۱۵ سال» به ترتیب با رنگ‌های «سبز و قهوه‌ای» صادر می‌شود.

یک کاربر شبکه اجتماعی توییتر در ارتباط با اجبار اخیر شهروندان به تعویض شناسنامه‌های کنونی خود، نوشته است: با وجود کارت ملی هوشمند و تمرکز تمام اطلاعات هویتی شخص در آن، آیا دولت انقلابی باز دنبال در آمدزایی دیگری است؟

رئیس سازمان ثبت احوال جمهوری اسلامی ایران مدعی شده است که تعویض شناسنامه باعث می‌شود شهروندان در کشور «راحت‌تر» خدمات دریافت کنند و «مشکلی برای آنها ایجاد نشود.»

هاشم کارگر اقدام شهروندان به تعویض شناسنامه و دریافت نسخه جدید و هوشمند آن را موجب «کامل‌تر» شدن «پایگاه اطلاعاتی سازمان ثبت احوال» برای «ارائه خدمات الکترونیک» دانسته است.

هفدهم آذرماه ۱۴۰۰ محمود محمدی سرپرست اداره کل ثبت احوال استان البرز گفته بود: کسانی که «سال ۹۷» درخواست «صدور کارت ملی هوشمند» داشته‌اند، باید با ثبت احوال تماس بگیرند تا «وضعیت» کارت صادره را «رصد» کنند.

کاربر دیگری به تناقض در مفاهیم «دولت الکترونیک» و «خدمات الکترونیک» در مراکز رسمی جمهوری اسلامی ایران پرداخته و در ارتباط با شناسنامه‌های جدید در توییتی نوشته است که صدور شناسنامه جدید «دو هفته» و صدور کارت ملی جدید «دو سال» طول می‌کشد، در این حال وجود کارت ملی با «کپی شناسنامه معتبره!» و وجود شناسنامه نیز بدون کارت ملی یا کد رهگیری جدید «معتبر نیست!»

XS
SM
MD
LG