لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۹

افزایش دستوری جمعیت؛ ۱۰۰ میلیارد تومان برای تشویق دانشجویان به فرزندآوری اختصاص یافت


سند ازدواج
سند ازدواج

در ادامه سیاست‌های حکومت ایران برای افزایش جمعیت، معاون فرهنگی- سیاسی نهاد نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها از اختصاص بودجه‌ای به میزان ۱۰۰ میلیارد تومان برای تشویق دانشجویان به ازدواج و فرزندآوری خبر داد.

مهدی فاطمی‌پور روز پنجشنبه دهم شهریورماه در یک نشست خبری اعلام کرد که در این رابطه طرحی به نام «سند ازدواج دانشجویان» تهیه و برای اجرا به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

به گفته وی، ثبت نام دانشجویان متقاضی ازدواج و معرفی آنان به یکدیگر، انجام کارهای مربوط به مشاوره و تست‌های لازم، اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی، ارائه «بسته‌های بلاعوض» و پرداخت وام‌ ازدواج برخی از موارد مطرح در این سند هستند.

مهدی فاطمی‌پور با بیان اینکه جزئیات این طرح طی هفته‌های آینده اعلام خواهد شد، افزود: «جامعه هدف ما دانشجویان فعال هستند که حدود ۱۵ هزار نفر جمعیت دارند.»

از آبان‌ سال ۱۳۹۲ که آیت‌الله خامنه‌ای، رهر جمهوری اسلامی، از ضرورت افزایش جمعیت ایران تا ۱۵۰ میلیون نفر سخن گفت، سیاست‌های حکومت همسو با سخنان او تغییر کرد و مقامات از راه‌های مختلف مانند تغییر محتوای کتاب‌های درسی، رسانه‌ها و نصب تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهر به ترویج فرزندآوری پرداخته‌اند.

پرداخت وام فرزندآوری و اعطای تسهیلاتی برای مسکن افراد متاهل از دیگر اقداماتی است که حکومت ایران برای افزایش میزان ازدواج و فرزندآوری در نظر گرفته و اجرایی کرده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای٬‌ روز ۲۸ اردیبهشت نیز بار دیگر بر پیگیری سیاست‌های افزایش جمعیت تاکید کرد و پیری جمعیت ایران در آینده را «هولناک» خواند.

با این حال طی سال‌های اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی، جهش قیمت مسکن و افزایش نرخ بیکاری آمار ازدواج و فرزندآوری در ایران کاهش یافته است.

گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد آبان سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» نقض حقوق انسانی زنان است و از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواستار لغو آن شدند.

XS
SM
MD
LG