لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

بازداشت «بیش از ۴۸۰ متخلف»؛ سازمان سنجش: می‌توان قسم خورد که دسترسی به سؤالات وجود نداشت


در حالیکه عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش ایران در یک برنامه زنده تلویزیونی «قسم» خورد که هیچ تخلف و تقلبی در هنگام برگزاری آزمون کنکور ۱۴۰۱ رخ نداده، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از تشکیل جلسه با هدف بررسی حواشی کنکور امسال در کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی خبر داد.

رئیس سازمان سنجش آموزش ایران در ساعات پایانی شنبه یازدهم تیرماه با حضور در یک برنامه تلویزیونی از چگونگی برگزاری کنکور پرحاشیه ۱۴۰۱ دفاع کرد.

پورعباس مطرح شدن ادعای تقلب در کنکور امسال را طبیعی عنوان کرد اما در توضیح گفت: تقلب به این معنا نیست داوطلب پیش از آزمون به سؤالات دسترسی داشته باشد. او در ادامه گفت: «تا اینجا می‌توان قسم خورد که تا حالا اتفاق نیفتاده است و تا جلسه آزمون هیچکس سؤالات را ندیده است.»

رئیس سازمان سنجش ایران همچنین از شناسایی ۱۲ شبکه بزرگ متخلف کنکور خبر داد و گفت: بیش از ۴۸۰ متخلف دستگیر شده‌اند.

پیش از توضیحات رئیس سازمان سنجش ایران، روزنامه رسالت خواهان «عذرخواهی و استعفای» رئیس این سازمان شده بود. همزمان، احمد نادری عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از تشکیل جلسه تحقیق و بررسی حواشی کنکور امسال در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خبر داد.

به گفته نادری، قطع عمدی اینترنت ، انتشار تصویری از دفترچه آزمون در فضای مجازی و همچنین نابسامانی‌های اتفاق افتاده در کنکور امسال موارد مورد بررسی این کمیسیون خواهد بود.

همزمان با آغاز کنکور سراسری اینترنت اپراتور‌های تلفن همراه در مناطق برگزاری کنکور نیز با قطعی همراه بود. روابط عمومی همراه اول در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام به درخواست سازمان سنجش صورت گرفته است.

گفته شده که قطع اینترنت با هدف عدم دسترسی شرکت‌کنندگان کنکور به منابع درسی و همچنین جلوگیری از سرقت سوالات کنکور صورت گرفته است.

رقابت داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ از چهارشنبه هشتم تیرماه آغاز شد. قطع اینترنت عمدی مناطق برگزاری کنکور به دستور سازمان سنجش کشور، لو رفتن سوالات پیش از آزمون و همچنین اجبار داوطلبان برای امتحان در رشته‌هایی که انتخاب آنها نبود، آزمون سراسری امسال را پرحاشیه‌تر از پیش کرد.

بیش از یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ داوطلب گروههای مختلف آزمایشی در آزمون سراسری شرکت کردند. براساس آمار اعلام شده از سوی سازمان سنجش ۶۱ درصد کنکوریهای امسال را زنان و ۳۹ درصد را نیز مردان تشکیل می‌دهند. نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۱ اواسط مرداد ماه جاری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

متهمان تقلب در دانشگاه در حال تحصیل

روزنامه اعتماد هفته پیش در گزارشی نوشته که در کنکور سراسری علوم تجربی سال گذشته صدها نفر با تقلبی گسترده توانستند به دانشكده‌های پزشكی و دندان‌پزشكی و داروسازی وارد شوند. این در حالی است که برخی از این افراد قبل از آن هم متهم به تقلب بوده اند.

روزنامه اعتماد می‌گوید با وجود شکایت قضایی و طرح در کمیسیون اصل نود مجلس، افراد متهم به تقلب «با پيگيری برخی نمايندگان مجلس» دوباره به دانشگاه برگشته‌اند.

به نوشته این روزنامه این افراد در دانشگاه‌های كهگيلويه و بویراحمد، كرمان، ايلام و چند استان دیگر مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی در رشته‌های پزشكی و دندان‌پزشكی و داروسازی مشعول به تحصيل هستند.

براساس آمار اعلام شده از سوی سازمان سنجش ۶۱ درصد کنکوری‌های امسال را زنان و ۳۹ درصد را نیز مردان تشکیل می‌دهند. نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۱ اواسط مرداد ماه جاری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG