لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

دیوان عالی حکم پرونده محمدعلی نجفی را نقض کرد؛ تلاش‌ها برای ابراز تردید درباره قتل همسر نجفی


در حالی که محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران پس از حکم پرونده قتل میترا استاد با سپردن وثیقه از زندان آزاد شده است، حکم پرونده قتل میترا استاد از سوی دیوان عالی ایران نقض شد.

احمد مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی ایران روز یکشنبه ۳۱ شهریور درباره نقض حکم پرونده نجفی گفت که «دیوان در نوع قتل تردید کرده است، اما آقای نجفی را قاتل می‌داند و باید یک سری ابهام‌ها و نقض‌ها برطرف شود.»

بنا به گفته این مقام قضایی ممکن است با اثبات نقض های وارد شده به پرونده قتل میترا استاد «قتل غیر عمد محسوب و به لحاظ مجازات جنبه عمومی جرم تخفیف داده می‌شود.»

از مدتی پیش تلاش هایی برای کاهش مجازات نجفی که از مقام های دولت روحانی و پیشتر هاشمی رفسنجانی بوده، شروع شده است.

پیش از این نیز محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای نجفی در پرونده قتل همسرش که در ادامه کار از وکالت او برکنار شد، در ۲۸ مرداد در گفت و گویی که در وبسایت روزنامه رسالت منتشر شد، مدعی شد که در صحنه قتل خانم استاد ۹ گلوله از دو اسلحه شلیک بود، اما پوکه های چهار گلوله نبود و میترا استاد با اسلحه آقای نجفی به قتل نرسیده است.

همچنین حمید گودرزی وکیل مدافع نجفی عنوان کرد که با نقض حکم پرونده از سوی دیوان عالی کشور این پرونده جهت «رفع نقص تحقیقات و تکمیل آن» به شعبه بدوی رسیدگی کننده به پرونده – شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران- اعاده شده است.

شهردار پیشین تهران روز هفتم خرداد ماه سال جاری و با شلیک گلوله، میترا استاد را به قتل رسانده بود. دادگاه اتهام قتل عمد از سوی نجفی را «محرز» دانست و او در دادگاه به قصاص محکوم شد.

با این حال خانواده میترا استاد اعلام کردند که از قصاص او صرف‌نظر کرده‌اند. نجفی پس از بخشیده شدن قصاص، نسبت به حکم خود درخواست تجدیدنظر کرده بود.

محمدعلی نجفی، سیاستمدار سرشناس ایرانی که پس از انقلاب در سمت‌های مختلف از وزارت تا معاونت ریاست جمهوری فعالیت کرد، بیش از یک سال پیش از شهرداری تهران کناره گیری کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG