لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

فیلم "فروشنده" اصغر فرهادی، بهترین فیلم خارجی جشنواره مونیخ شد


اصغر فرهادی و دست اندرکاران فیلم در جشنواره کن
اصغر فرهادی و دست اندرکاران فیلم در جشنواره کن

جشنواره سینمایی مونیخ در حالی به پایان رسید که دو کارگردان ایرانی، دو جایزه مهم جشنواره امسال را دریافت کردند.

جشنواره سینمایی مونیخ با برگزاری مراسم اختتامیه باشکوهی به پایان رسید و چهره ها و فیلمهای منتخب، جوایز برتر را تصاحب کردند.

فیلم فروشنده ساخته اصغرفرهادی کارگردان نامدار ایرانی، جایزه بهترین فیلم خارجی سال را دریافت کرد، هیأت داوران پس از بررسی فیلمهای حاضر در این بخش، در نهایت فروشنده را بعنوان بهترین فیلم خارجی برگزید.

در بخشی از بیانیه هیأت داوران در این رابطه آمده است: " این فيلم اثری است امروزی و جهانی كه می تواند دریچه های تازه ای را برای تماشاگران باز کند. داستان فیلم هيجان‌انگيز و جذاب و شگفت انگیز است. فروشنده فيلمی است درباره هویت ومسیرهای پیش روی انسان، زيبايی فيلم در به تصویر کشیدن راهکاری برای یک مشکل از دید و احساس زنانه است."

به این ترتیب فیلم فروشنده ضمن دریافت نشان افتخار جشنواره، صاحب پنجاه هزار یورو جایزه نقدی این بخش شد.

اصغر فرهادی و شهاب حسینی در جشنواره کن
اصغر فرهادی و شهاب حسینی در جشنواره کن

این فیلم داستان زن و شوهر جوانی است که مجبور به ترک خانه خود می شوند و به آپارتمان جدیدی می روند، در این میان زن درگیر ماجراهای غیرمنتظره ای می شود که زندگی خانوادگی او را دچار بحران می کند.

شهاب حسینی و ترانه علیدوستی که این روزها از محبوبیت زیادی در سینمای ایران برخوردارند، نقش این زوج جوان را بازی می کنند.

فروشنده حضور موفقی در جشنواره سینمایی کن داشت، جایزه بهترین فیلمنامه را برد و شهاب حسینی بهترین بازیگر مرد شد.

موفقیت یک کارگردان فرانسوی ایرانی تبار

اما فیلم "ما سه نفر یا هیچ" اثری از منوچهر طبیب ملقب به "کی رون" کارگردان فرانسوی ایرانی تبار جایزه منتخب تماشاگران را دریافت کرد.

این هنرمند جوان که فعالیتهای حرفه ای خود را با "استند آپ کمدی" شروع کرده، در این فیلم با رویکردی طنزآمیز داستان زندگی خود را به تصویر کشیده است.

کی رون
کی رون

خانواده او به دلیل فعالیت های سیاسی، سالها در دوران شاه و جمهوری اسلامی زندانی بودند، آنها پس از انقلاب ایران و زمانی که "کی رون" کودک خردسالی بود از کشور خارج شدند و در نهایت به فرانسه مهاجرت کردند.

" ما سه نفر یا هیچ" روایتی است دردناک از سرگذشت یک خانواده ایرانی که تلاش می کند زندگی خود را در غربت از نو بسازد.

فیلمنامه بر اساس رویدادهای واقعی نوشته شده، در این فیلم گروهی از بازیگران ایرانی و غیر ایرانی حضور دارند، "کی رون" ضمن کارگردانی، نقش پدرش هبت طبیب را هم بازی می کند.

در حالی که این روزها کشورهای اروپایی با موج تازه ای از مهاجرین مواجه هستند و این جریان به یک بحران سیاسی و اجتماعی در اروپا تبدیل شده، فیلم این کارگردان ایرانی تبار حضور موفقی در جشنواره های سینمایی دارد و نقدهای مثبت بسیاری دریافت کرده است.

پوستر فیلم
پوستر فیلم

جشنواره فیلم مونیخ، پس از برلین مهمترین رویداد سینمایی آلمان محسوب می شود و شامل برنامه های متنوعی است، در جشنواره امسال بیش از دویست فیلم از شصت کشور جهان اکران شد.

XS
SM
MD
LG