لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۲

احضار ۵۴ وکیل حامی خانواده مهسا امینی به دادستانی بوکان


با نزدیک‌شدن به سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، منابع حقوق بشری از تشدید فشارها بر حامیان معترضان خبر داده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرده که دادسرای بوکان ۵۴ وکیل فعال در این شهر را احضار کرده است.

دادسرای بوکان در ابلاغیه خود دلیل احضار این وکلا را «انتشار عکس، تصاویر و مطالب خلاف عفت عمومی» عنوان کرده است.

به گزارش هه‌نگاو، این وکلا روز ۲۷ شهریور سال گذشته، در بیانیه‌ای با اعلام حمایت از خانواده مهسا (ژینا) امینی، «ارتکاب رفتار غیرقانونی از جانب هر نهاد و ارگانی و تحت هر عنوانی» را محکوم کرده‌ بودند.

امضاکنندگان این بیانیه مرگ مهسا امینی را «مشکوک» خوانده و آن را موجب «سلب احساس امنیت» در عموم جامعه خوانده‌اند.

۵۴ وکیل احضار شده، در بیانیه خود، «خشونت‌های کور تحت عناوین فراقانونی» و «بدون محاکمه عاملان آن» را موجب «ایجاد رعب و وحشت» در جامعه توصیف کرده بودند.

این وکلا همچنین از آمادگی برای قبول وکالت و حمایت حقوقی از خانواده مهسا امینی «تا حصول نتیجه نهایی» خبر داده بودند.

بیانیه وکلای بوکان- برگرفته از وبسایت دادبان
بیانیه وکلای بوکان- برگرفته از وبسایت دادبان

هه‌نگاو به نقل از منابع آگاه تاکید کرده که دادستان بوکان از اواخر شهریور گذشته وکلای امضاکننده بیانیه را «به‌صورت مستمر و با توجیه متناقض» تحت فشار قرار داده است.

هه‌نگاو ضمن انتشار اسامی وکلای احضار شده اضافه کرده است که بر پایه ابلاغیه دادسرا، آنها باید تا روز ۲۵ تیر به دادسرا مراجعه کنند.

کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد در ۲۵ شهریور سال ۱۴۰۱ منجر به اعتراضات سراسری در ایران و کشته‌شدن دستکم پانصد نفر، مجروح شدن صدها تن و بازداشت هزاران معترض شد.

به تازگی تقی رحمانی، زندانی سیاسی پیشین، در گفتگو با صدای آمریکا تاکید کرد که حکومت ایران قصد دارد با تمامی کانون‌های اعتراضات از جمله نماز جمعه‌های زاهدان، فعالان دانشجویی و انجمن صنفی معلمان ایران برخورد کرده و نفس آنها را بگیرد.

XS
SM
MD
LG