لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۴

ادامه بازداشت ۱۲ فعال مدنی در گیلان؛ «بازجویی‌های شبانه» ادامه دارد


بازداشت فعالان مدنی در گیلان
بازداشت فعالان مدنی در گیلان

یک هفته پس از بازداشت ۱۲ نفر از فعالان حقوق زنان و کنشگران سیاسی در شهرهای مختلف گیلان، گزارش‌ها حاکی از آن است که با وجود «توضیحات شفاهی دادستانی» درباره «صدور قرار وثیقه»، خانواده‌های آنان «حتی شماره پرونده بازداشت‌شدگان را در اختیار ندارند.»

در این میان، مادر یکی از بازداشت‌شدگان می‌گوید نمی‌داند فرزندش چرا و توسط چه نهادی بازداشت شده و از پنج‌شنبه گذشته تاکنون از او خبر ندارد.

به گزارش «بیدارزنی»، رسانه گروهی از کنشگران حقوق زنان، دو نماینده خانواده‌های بازداشت‌شدگان گیلان سه‌شنبه به دفتر دادستانی مراجعه کردند و دادستان بدون اشاره به نام و جزئیات بیشتر، گفته «تا تاریخ ۲۵ شهریور» برای هشت تن از بازداشت‌شدگان «قرار بازداشت یک ماهه صادر شده» و چهار تن دیگر «در نوبت تودیع وثیقه قرار خواهند گرفت.»

بر اساس این گزارش، نگرانی‌هایی درباره درستی اظهارات دادستان و یا «فقدان ضمانت اجرایی» آن وجود دارد و این در حالی است که مقامات قضایی در تحویل دارو و وسایل بازداشت‌شدگان «عامدانه تعلل» می‌کنند.

بیدارزنی یادآوری کرده که سازمان امور زندان‌ها با کوتاهی در تهیه و توزیع دارو و وسایل مورد نیاز زندانیان، از این محرومیت به عنوان «ابزار فشار امنیتی» علیه بازداشت‌شدگان و خانواده‌هایشان استفاده می‌کند.

بنا بر این گزارش، با وجود پی‌گیری مداوم خانواده‌ها، داروهای مورد نیاز دو تن از بازداشت‌شدگان به آنها تحویل داده نشده و این وضعیت نگرانی‌ها درباره سلامت جلوه جواهری را که به آرتروز شدید دست مبتلا است و فروغ سمیع‌نیا که دچار دیابت است، افزایش داده است.

در این حال، بیدارزنی گزارش داده که «اعزام بازداشت‌شدگان از زندان لاکان رشت به ساختمان اطلاعات» در مرکز استان گیلان برای «بازجویی‌های شبانه» همچنان ادامه دارد و بسیاری از بازداشت‌شدگان، پس از اعزام روزانه به ساختمان اطلاعات، در پایان روز به زندان لاکان بازنگشتند و رویه ثابتی در اعزام و حضور آنان در زندان، وجود ندارد.»

شماری از فعالان حقوق زنان ۲۵ مرداد به طور هم‌زمان در شهرهای مختلف استان گیلان بازداشت شدند و دو روز بعد اتهام ۱۲ زن و یک مرد بازداشت‌شده را «اقدام علیه امنیت ملی» اعلام کرد.

اعلام این اتهام توسط فرمانده انتظامی گیلان در حالی است که خانواده‌ای بازداشت‌شدگان از آن بی‌خبرند. چنان که گوهر بیات، مادر جلوه جواهری به شبکه شرق گفته آخرین تماس این فعال حقوق زنان با خانواده «پنج‌شنبه هفته گذشته بوده» و تاکنون نهاد بازداشت‌کننده و عناوین اتهامی‌اش مشخص نیست.

او گفته است: «ما چندین بار به صورت حضوری به دادسرا رفتیم و حتی با مقامات قضائی هم حرف زدیم ولی مدام می‌گویند که داریم بررسی می‎کنیم. ما نه می‌دانیم جلوه چرا بازداشت شده است و نه می‌دانیم اتهامات او چیست و نه می‌دانیم نهاد بازداشت کننده‌اش کجاست. جلوه از پنجشنبه به بعد، تماس نگرفته و من هیچ اطلاعی از وضعیت دخترم و حالش ندارم.»

مادر جلوه جواهری که به گفته خودش «مادر دو شهید» است، همچنین تأکید کرده است: «فرزندانم برای ایران رفتند. برای کشورشان. جلوه هم برای مردم کار می‌کرد. فعال فرهنگی و اجتماعی بود و در زمینه حقوق زنان کار می‌کرد. هر چه به مسئولان می‌گوییم او کاری نکرده، چرا بازداشت‌اش کرده‌اید، می‌گویند شما خبر ندارید! از چه چیزی خبر نداریم؟ حداقل باید به ما بگویند کجا است، اتهامش چیست و چرا بازداشت شده؛ اما هیچ خبری از او نداریم.»

در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی، فشار بر فعالان مدنی و سیاسی و همچنین خانواده‌های دادخواه در ایران از سوی جمهوری اسلامی افزایش یافته است.

در ادامه این بازداشت‌ها، منابع حقوق بشری گزارش داده‌اند که امروز چهارشنبه یکم شهریور، حجت الله رافعی، معلم و زندانی سیاسی پیشین بار دیگر با یورش مأموران سازمان اطلاعات سپاه به خانه‌اش در شهریار بازداشت شده است.

همچنین بازداشت اعضای خانواده معترضان کشته شده که از روزهای پیشین آغاز شده، همچنان ادامه دارد.

پدر یکی از جان‌باختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ به صدای آمریکا گفته مقامات جمهوری اسلامی تهدید کرده‌اند که اگر در سالگرد مهسا امینی آنها را بیرون و در مکان‌های عمومی ببینند، تبعات سنگینی در پی خواهد داشت.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، ۲۷ تیر در پاسخ به پرسش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفته است که جمهوری اسلامی از اعتراضات اخیر عبرت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG