لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۷

انتقاد شدید مولوی عبدالحمید از فساد گسترده و افزایش اعدام‌ها: به تغییرات اساسی نیاز است


مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان (آرشیو)
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان (آرشیو)

همزمان با برقراری فضای امنیتی در زاهدان، مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، با انتقاد از «فساد»، «اختلاس‌های سنگین»، و افزایش شمار اعدام‌ها در ایران، خواستار «تغییرات اساسی» در کشور شد.

این روحانی بانفوذ اهل سنت در خطبه‌های نماز جمعه ۱۷ آذر در مسجد مکی زاهدان وضعیت فساد در کشور را به باد انتقاد گرفت و گفت: «فساد به قدری زیاد شده که نمی‌توان جلوی آن را گرفت. در حالی که همه اقشار مردم از مشکلات شدید اقتصادی می‌نالند، اختلاس‌های سنگینی در کشور انجام می‌شود.»

مولوی عبدالحمید با اشاره به اختلاس سه و نیم میلیارد دلاری چای دبش، از آن به عنوان «رسوایی مالی» یاد کرد و گفت: «فساد آن قدر وسیع شده که کسانی جرات کرده‌اند این مبلغ را برای خود بردارند و برخی از تاجران چای به دلیل این فساد و اختلاس، بدبخت شدند.»

او با بیان این که مسئولان توانایی مبارزه با فساد را ندارند، گفت: «برای ریشه‌کن شدن فساد در کشور نیاز به تغییرات اساسی وجود دارد و سیاست‌های گذشته جواب نمی‌دهد و مردم خواهان گزینش افراد لایق هستند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از افزایش اعدام‌ها در ایران، آن را «مایه نگرانی مردم» دانست و گفت: «این اعدام‌ها با شریعت مطابقت ندارد و و در صدر اسلام نیز اعدام بسیار معدود و بسیار کم بود.»

طبق روال هفته‌های گذشته، جو شدید امنیتی در زاهدان برقرار بود و نیروهای امنیتی و انتظامی در خیابان‌های اطراف مسجد مکی زاهدان حضور پر تعدادی داشتند.

روز جمعه ویدیوهایی از حضور نیروهای حکومتی در زاهدان برای جلوگیری از شروع راهپیمایی‌های اعتراضی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

از هشتم مهر سال ۱۴۰۱ که ماموران به نمازگزاران در زاهدان شلیک کرده کردند و موجب کشته شدن دست‌کم یک صد تن و جراحت صدها تن دیگر شدند، راهپیمایی‌های اعتراضی پس از نماز جمعه هر هفته در زاهدان برگزار شده است.

تاکنون تلاش نیروهای جمهوری اسلامی برای ممانعت از برگزاری جمعه های اعتراضی زاهدان به جایی نرسیده است، هرچند گاهی برای حفاظت جان حاضران و به درخواست مولوی عبدالحمید این راهپیمایی‌ها به سکوت برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG