لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

تجهیز نیروی انتظامی در سیستان و بلوچستان به خودروهای زرهی؛ کاربران: برای سرکوب است


خودروی زرهی موسوم به «طوفان»
خودروی زرهی موسوم به «طوفان»

در پی انتشار خبر تجهیز نیروی انتظامی در سیستان و بلوچستان به خودروهای زرهی ضدگلوله، کاربران شبکه‌های اجتماعی هدف از این اقدام را سرکوب مردم در خیابان دانستند.

دوستعلی جلیلیان، فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان، روز پنجشنبه ۲۵ آبان، هدف از به کارگیری خودروهای تاکتیکی موسوم به «طوفان» را «ارتقاء امنیت و برخورد جدی با اشرار، قاچاقچیان مواد مخدر و مخلان امنیت» ذکر کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، این خودرو ساخت وزارت دفاع جمهوری اسلامی است و برای «ماموریت‌های پشتیبانی رزمی و تردد در مناطق جنگی و عملیاتی» به کار گرفته می‌شوند.

بر اساس این گزارش، این خودروها «ضد مین و ضد کمین» توصیف شده‌اند.

پیشتر هم وب‌سایت خبرآنلاین، راه‌اندازی خط تولید خودروهای زرهی «طوفان» را مربوط به سال ۱۳۹۷ و برای تحویل به واحدهای مرزی انتظامی و سپاه گزارش کرده بود.

بنا بر این گزارش، خودروی ضدگلوله «طوفان» با قابلیت حمل ۱۰ سرنشین و دارای ۸ دریچه برای شلیک از داخل است.

در این ارتباط، کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره به محرومیت استان سیستان و بلوچستان، هدف از این اقدام حکومت ایران را «سرکوب مردم» و «قتل‌عام» مردم دانستند.

کاربری نوشته است: « برای محرومیت‌زدایی از سیستان و بلوچستان بودجه نیست ولی برای سرکوب مردم بهترین تجهیزات فراهم می‌شود.»

شهرهای این استان و به ویژه زاهدان با ادامه اعتراضات هفتگی در ماه‌های گذشته و در جریان اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ صحنه حضور گسترده نیروهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی بوده‌اند.

یک کاربر هم با شرور و قاچاقچی خواندن سپاه پاسداران و حکومت جمهوری اسلامی نوشته است: «با ارسال این ادوات به صورت رسمی برای قتل عام مردم بلوچستان وارد عمل شدید.»

کاربری دیگر هم با اشاره به فقر مردم در سیستان و بلوچستان نوشت: «مردم سیستان آب و غذا ندارند. خودروی زرهی می‌فرستید، بعد از مردم غزه می‌گید.»

استان سیستان و بلوچستان از جمله استان‌های محروم ایران به شمار می‌رود و ساکنان این استان با فقر، بیکاری و محرومیت‌های بهداشتی و آموزشی مواجه هستند.

کاربری هم با اشاره به مشکل کم‌آبی در این استان محروم نوشته است: «اما همچنان دریغ از آب شرب.»

مرکز پژوهش‌های مجلس به تازگی در گزارشی، میزان ذخیره آب چاه ‌نیمه‌ها در سیستان و بلوچستان را کمتر از ۱۰ درصد اعلام کرده و شرایط آبی در این استان را «بسیار بحرانی» توصیف کرده است.

در این ارتباط، حجت میرزایی، پژوهشگر، به شماره روز ۲۵ آبان ماه روزنامه «شرق» گفت: بر اساس گزارشی که در سال ۱۴۰۰ برای وزارت کار تهیه شد، بیش از ۸۰ درصد جامعه روستایی و ۴۵ درصد جامعه شهری سیستان و بلوچستان فقیر هستند و ‌درآمد سرانه تهران پنج برابر سیستان و بلوچستان برآورد شده است.

او اشاره کرد که امید به زندگی مردان این استان، بین ۸ تا ۱۰ سال و زنان، شش سال کمتر از میانگین کشوری است.

XS
SM
MD
LG