لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۸

شیرین عبادی خواستار آزادی فوری محمد نجفی، وکیل زندانی، شد


محمد نجفی وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی
محمد نجفی وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی

شیری عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، با انتقاد از تلاش مسئولان قضایی جمهوری اسلامی برای ابطال پروانه وکالت محمد نجفی، وکیل زندانی، خواستار آزادی هرچه ‌سریع‌تر او شد.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران در روز پنجشنبه ۱۳ مهر، شیرین عبادی با تاکید بر جرم نبودن کنشگری مسالمت‌آمیز و مخالفت محمد نجفی با حکومت ایران تصریح کرد که پرونده‌های مفتوح علیه این وکیل زندانی باید فورا بسته شود.

در پی اطلاع‌رسانی محمد نجفی، وکیل محبوس در زندان اوین، درباره «تهدید به تجاوز و آزار روانی» معترضان بازداشت‌شده مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی علاوه بر تشکیل پرونده‌ای جدید پرونده‌های پیشین علیه این فعال مدنی و سیاسی را نیز به جریان انداختند.

این کنشگر حقوق بشر پیشتر در پرونده‌ای مربوط به انتشار دو فایل صوتی خطاب به علی خامنه‌ای به «نشر اکاذیب» متهم شده بود.

شیرین عبادی در گفتگو با سازمان حقوق بشر ایران، موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال کانون وکلای دادگستری را خصمانه دانسته و گفته است در طول ۴۳ سال گذشته پروانه وکالت شماری از وکلای متعهد به اجرای عدالت لغو و بسیاری از آنها مانند محمد نجفی روانه زندان شده‌اند.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، محمد نجفی اعلام کرده که به دلیل رعایت نشدن پیش‌شرط عدالت در دادسرای انتظامی کانون وکلای دادگستری استان مرکزی حاضر نخواهد شد.

محمد نجفی، وکیل و کنشگر مدنی، از سال ۱۳۹۷ تاکنون به اتهاماتی از قبیل «نشر اکاذیب»، «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبری» و «کمک به دولت متخاصم» چندین بار زندانی شده و در حال حاضر هم در زندان اوین بسر می‌برد.

به گزارش کانون حقوق بشر ایران، ماموران زندان در شهریور ۱۴۰۱ او را تهدید به قتل کرده بودند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران به وسیله ابطال پروانه وکالت، احضار و بازداشت وکلای مستقل به اعمال فشار بر آنها می‌پردازند.

XS
SM
MD
LG