لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۶

محمد نجفی وکیل دادگستری در یک پرونده جدید به سه سال زندان محکوم شد


نجفی محمد وکیل زندانی قبل و بعد از زندان
نجفی محمد وکیل زندانی قبل و بعد از زندان

محمد نجفی، وکیل دادگستری و فعال مدنی در حالی که هنوز برای یک پرونده دیگر زندانی است، در یک پرونده جدید محاکمه و به سه سال زندان محکوم شده است.

هرانا در گزارشی نوشت آقای نجفی به خاطر «ارسال فایل صوتی از زندان اراک و اعلام حمایت از اعتراضات سراسری اخیر» تحت پیگرد قضایی قرار گرفت. او گفت: در شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری دو اراک، به اتهام نشر اکاذیب به تحمل دو سال حبس و ۱۵ میلیون تومان جریمه نقدی و در شعبه دوم دادگاه انقلاب اراک با اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل یک سال حبس محکوم شدم.

این وکیل دادگستری گفت در جلسات دادگاه شرکت نکرد و قصدی برای اعتراض به این احکام ندارد.

این فعال مدنی که زندانی است، برای مدت کوتاهی نوروز امسال به مرخصی اعزام شد.

آقای نجفی از سال ۱۳۹۷ زندانی شد. پس از اینکه این وکیل دادگستری، درباره مرگ وحید حیدری از معترضان سال ۹۶ در اراک افشاگری کرد و از شکنجه و بدرفتاری با او خبر داد، از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شد. قوه قضائیه جمهوری اسلامی مرگ وحید حیدری را خودکشی اعلام کرد و محمد نجفی را به اتهاماتی چون «کمک به دولت متخاصم» به خاطر چند مصاحبه با صدای آمریکا و سایر رسانه های فارسی زبان خارج از کشور، به زندان محکوم کرد.

آقای نجفی در فروردین ۹۸ زودتر از موقع آزاد شد اما چند روز بعد برای پرونده دیگری بازداشت شد. او در بهمن ۹۸ به اتهام توهین به رهبری و نشر اکاذیب مجموعا به سه سال و چهارماه زندان محکوم شد.

در هفته‌های اخیر و منتهی به مرخصی، محمد نجفی در اعتصاب غذا بود.


XS
SM
MD
LG