لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، بار دیگر محاکمه شد


محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران
محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، در پرونده اعتراض به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان همراه با وکیلش در دادگاه انقلاب اسلامی شهریار حاضر شد و در مقابل اتهام وارد شده به خود دفاع کرد.

محمد حبیبی روز شنبه ۹ تیر در یادداشتی در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که در دادگاه از مطالبش در مورد اعتراض به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان دفاع کرده است.

این فعال صنفی معلمان با تاکید بر حقوق دانش‌آموزان اضافه کرد:«معتقدم که از وظایف اصلی هر فعال صنفی معلمان، ضمن حمایت از مطالبات معیشتی، دفاع از حقوق دانش‌آموزان و ایستادگی در این مسیر است.»

این پرونده به بازداشت محمد حبیبی در فروردین ۱۴۰۲ مربوط بوده و به گفته او، یک بار دیگر هم دراین رابطه محاکمه شده‌ است.

وکیل محمد حبیبی هم از تغییر اتهام «اجتماع و تبانی» در این پرونده به «تبلیغ علیه نظام» خبر داده است.

رامین صفرنیا خشتاونی در «ایکس» نوشت که جلسه رسیدگی به پرونده موکلش، محمد حبیبی، در شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی شهریار برگزار شد و «اتهام اجتماع و تبانی به تبلیغ عله نظام» ‌تغییر کرد.

این وکیل دادگستری درباره دلیل تغییر اتهام وارده علیه محمد حبیبی توضیحی نداده است.

پیشتر محمد حبیبی با انتقاد از بازداشت و محاکمه معترضان به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان نوشته بود:‌« در حالی که عاملان آن حوادث هرگز بازخواست نشده‌اند، امثال من، ضیا نبوی و هستی امیری باید تاوان اعتراض بحق‌مان را بدهیم.»

مسموم‌سازی دانش‌آموزان در مدارس عمدتا دخترانه در زمستان ۱۴۰۱ آغاز شد و تا ماه‌ها در سراسر ایران جریان داشت. ماجرایی که با وجود به خطر افتادن جان هزاران دانش‌آموز، در نهایت منشأ آن به «بمبک بدبو» نسبت داده شد.

در گزارش وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی درباره علت مسمومیت‌ها، در حالی که صدها دانش‌آموز در سراسر ایران به بیمارستان منتقل شده بودند، تأکید شده بود که «بدحالی» دانش‌آموزان بر اثر «شوخی و تمارض» است و «اهداف ضدامنیتی» را دنبال می‌کنند.

نهادهای اطلاعاتی و قضائی حکومت ایران در برخورد با معترضان به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان، شماری از آنها را بازداشت کردند.

XS
SM
MD
LG