لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

اینترسپت: جمهوری اسلامی مکالمات اینترنتی مردم را هم شنود می‌کند


نشریه آنلاین «اینترسپت» نوشت: اسنادی از داخل ایران به دست آورده که نشان می‌دهد حکومت جمهوری اسلامی ،مکالمات اینترنتی مردم را از طریق تلفن همراه شنود و بر فعالیت‌ آنان به‌ویژه در زمان اعتراضات نظارت کند.

«اینترسپت» از این پروژه جمهوری اسلامی با نام «سیام» یاد کرد و نوشت بخشی از سرکوب اینترنتی در ایران از طریق این سامانه‌ اجرا می‌شود که در اختیار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، از زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، است.

در پی اعتراضات ضددولتی در ایران و سرکوب وحشیانه معترضین توسط حکومت، دسترسی کاربران ایرانی به موبایل و اینترنت قطع و محدودیت‌های زیادی در استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل ایجاد شده است.

کنترل شدید اینترنت و نحوه اتصال کشور به اینترنت جهانی یکی از روش‌های موثر دولت ایران برای سرکوب معترضین بوده است. نبود شفافیت در مورد توانائی‌های فناوری ایران «که یکی از منزوی‌ترین و بسته‌ترین حکومت‌های جهان است»، معترضان را با این ابهام مواجه کرده که دولت به چه روشی به مکالمات خصوصی و محل آنها دسترسی پیدا کرده است.

بر اساس اسنادی که به «اینترسپت» رسیده، سیام یک سامانه کامپیوتری است که در پشت صحنه شبکه‌های سلولی یا «شبکه مخابراتی بی‌سیم» ایران فعالیت می‌کند و امکانات گسترده‌ای در زمینه کنترل از راه دور ،تغییر اختلال و نظارت بر نحوه استفاده شهروندان از تلفن همراه خود را در اختیار اپراتورها و ماموران قرار می‌دهد.

این سامانه همچنین می‌تواند سرعت دسترسی به اینترنت را شدیدا کاهش دهد، رمزگذاری تماس‌های تلفنی را بشکند و جابه‌جایی افراد یا گروه‌های بزرگ را ردیابی کند و اطلاعات دقیقی از این که چه کسی، چه زمان و کجا با چه کسی صحبت کرده، ارائه دهد.

«سیام» به اپراتورهای تلفن همراه امکان می‌دهد تا یک شماره مشخص را از شبکه‌های« ۳جی» و «۴ جی» که بسیار سریعتر و امن‌تر هستند بیرون کرده و آن را مجبور به استفاده از شبکه «۲ جی» کند که قدیمی و بسیار آسیب‌پذیر است.

فردی که مدعی است شرکتی به نام «آرین تل» را هک کرده، این اسناد را در اختیار
نشریه آنلاین «اینترسپت» قرار داده است.

XS
SM
MD
LG