لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۶

سرمقاله واشنگتن پست: ایران باید بهای آزمایش موشک های بالیستیک اش را بپردازد


پایگاه موشکی زیرزمینی سپاه
پایگاه موشکی زیرزمینی سپاه

سرمقاله هیات تحریریه روزنامه واشنگتن پست

رفتار تهران در آزمایش موشک های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای، در تضاد با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، نباید موجب شگفتی بسیاری از ناظرانی شده باشد که پیش بینی کرده بودند توافق هسته ای موجب کاهش خصومت تهران نسبت به غرب یا کاهش بی اعتنایی اش به هنجارهای بین المللی نخواهد شد.

کاخ سفید نگران از این که ایران توافق هسته ای را که میراث ریاست جمهوری اوباما محسوب می شود ترک کند می کوشد از هر گونه درگیری پرهیز کند.

دولت اوباما تسلیم مجادله روسیه شد و در نامه ای به شورای امنیت به جای این که از نقض قطعنامه که اقدام متقابل را الزامی می کرد بنویسد آزمایش های موشکی ایران را "در مغایرت" با قطعنامه توصیف کرد.

تلاش دولت اوباما برای تسهیل انجام معاملات دلاری با ایران به دلیل وعده آمریکا به دسترسی تهران به دارایی های توقیف شده اش و از سر گیری تجارت بین المللی این پرسش را به میان می کشد: آیا در شرایطی که ایران به آزمایش موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای دست می زند آمریکا هم می تواند گام هایی بردارد که صراحتا در متن توافق هسته ای حکمی در مورد آن ها داده نشده است؟

طرح تازه ارائه شده سناتورهای جمهوریخواه مارک کرک و مارکو روبیو هر چند پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آبان ماه به رای گذاشته نخواهد شد اما در صورتی که تصویب شود کاخ سفید را ملزم می کند علیه تمام موسسات از جمله نهادهای مالی مرتبط با برنامه موشکی ایران تحریم وضع کرده و قانون فراگیر تحریم ایران را دوباره به اجرا بگذارد.

این امر ادامه اجرای توافق هسته ای را امکان پذیر می کند ولی به ایران پیام می دهد که تخلفات اش برایش هزینه خواهد داشت.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG