لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

افتتاح خط تولید موشک ذوالفقار؛ وزیر دفاع ایران بر افزایش توان موشکی تاکید کرد


وزیر دفاع جمهوری اسلامی خط تولید موشک بالستیک ذوالفقار را افتتاح کرد.

به گزارش خبرگزاری های ایران، حسین دهقان در روز یکشنبه چهارم مهر در مراسم گشایش خط تولید این موشک گفت: «موشک ذوالفقار موشکی زمین به زمین، مایل پرتاب، یک مرحله‌ای و با سوخت جامد مرکب است که برد ۷۰۰ کیلومتری دارد.»

بنا بر مشخصات اعلام شده، موشک ذوالفقار از نسل موشک فاتح ۳ و نوع ارتقا یافته آن موشک است که دقت بالایی در هدف گیری دارد.

به گفته وزیر دفاع ایران، محصول خط تولید موشک ذوالفقار تا پایان امسال تحویل نیروهای مسلح خواهد شد.

وزیر دفاع ایران همچنین در این روز در صحن علنی مجلس اعلام کرد که تا پایان امسال از یک موشک جدید دوربرد به نام «خرمشهر» رونمایی خواهد شد.

آقای دهقان گفت که پایان امسال سه محصول اساسی در حوزه موشکی، موشک غدیر با سوخت جامد برد بلند، موشک سجیل با سوخت جامد برد بلند با دقت بالا و موشک خرمشهر با دقت بالا با برد بلند تولید خواهند شد.

موشک‌های سجیل و غدیر پیشتر رونمایی شده بودند اما برای نخستین بار است که از موشک خرمشهر نام برده می‌شود.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی در این سخنان تاکید کرد که ایران تقویت توان موشکی خود را ادامه می دهد.

اعلام خبر ساخت و تولید انبوه موشک‌های جدید در حالیست که کشورهای غربی و برخی از کشورهای منطقه همواره از برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

در آخرین اظهارنظرها، هفته گذشته رز گاته مولر معاون وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل تسلیحاتی و امنیت بین‌المللی گفت که آزمایش‌های موشک‌های بالیستیک ایران نگران کننده است.

خانم مولر گفت: «ما درمورد ادامه آزمایش موشک‌های بالیستیک پیشرفته ایران بسیار نگران هستیم. موشک‌هایی که به محدوده‌هایی دست پیدا می‌کنند که می‌توانند تهدیدی متوجه متحدان و دوستان ما در اروپا باشد.»

شورای امنیت سازمان ملل همزمان با لغو قطعنامه‌های مخالف با برنامه هسته‌ای ایران، تولید هرگونه موشک بوسیله ایران که امکان حمل کلاهک هسته‌ای داشته باشد را ممنوع کرد.

چندی پیش، مایکل روبین، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش سایت واشنگتن فری بیکن گفت که نگرانی دولت آمریکا نسبت به ساخت موشک های بالیستیک در ایران به قوت خود باقی است و با جامعه بین المللی در میان گذاشته شده است.

به گفته او اگر آزمایش‌های موشکی خاصی یا اقدامات دیگری در تناقض با هر قطعنامه مرتبط شورای امنیت سازمان ملل متحد رخ بدهد آمریکا به آن از مجاری مقتضی رسیدگی می‌کند.

XS
SM
MD
LG