لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

فاکس نیوز از قول مقامات آمریکایی: موشک ایران حین آزمایش در هوا منفجر شد


تصویر یکی از آزمایش های موشکی پیشین ایران
تصویر یکی از آزمایش های موشکی پیشین ایران

شبکه خبری فاکس نیوز به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا خبر داد که یک آزمایش موشکی بالستیک ایران طی روزهای گذشته با شکست مواجه شده است.

به گزارش این شبکه تلویزیونی، ایران یک موشک بالستیک را که با الهام از موشک های دوربرد موسادان کره شمالی تولید شده، ۲۲ تیر(۱۲ ژوئیه) در حوالی شهر سامان در نزدیکی اصفهان به آزمایش گذاشت اما موشک لحظاتی پس از پرتاب منفجر شد.

فاکس نیوز برد موشک آزمایش شده را بیش از چهار هزار کیلومتر عنوان کرده است.

این چهارمین تلاش ایران برای آزمایش موشک های بالیستیک در یکسال گذشته و پس از امضای توافق هسته‌ای با قدرت های جهان محسوب می‌شود. توافق هسته‌ای ایران و غرب اشاره‌ای به آزمایش‌های موشکی ندارد؛ اما انجام آزمایش موشک‌های بالیستیکی که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای باشند بر پایه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، غیرمجاز تلقی می‌شود.

فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه نیز در گفتگو با شبکه خبری فاکس رفتار ایران در منطقه را مایه نگرانی خواند و تاکید کرد توافق هسته ای با غرب نتوانسته تغییر چندانی در رفتار ایران ایجاد کند.

چندی پیش بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به آزمایش موشکی ایران در ماه مارس در گزارشی به شورای امنیت تاکید کرد آزمایش‌های موشکی ایران با روح توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهان همخوانی ندارد.

وزارت امور خارجه ایران اما در واکنش به گزارش دبیر کل سازمان ملل، نگرانی آقای بان از برنامه موشکی ایران را بی‌اساس خواند.

XS
SM
MD
LG