لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۷

اعتراض‌ها در ایران؛ اژه‌ای بار دیگر برای معترضان خط‌و‌نشان کشید


وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی از قوه قضائیه جمهوری اسلامی خواسته است تا با افراد دستگیر شده «عبرت‌آموز» برخورد کند و همزمان رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران گفته است که مقامات قضایی «اقاریر» افراد دستگیرشده را لحاظ کنند.

به گزارش «باشگاه خبرنگاران» وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی، احمد وحیدی مدعی شده است که نیروهای نظامی و پلیس ایران در روزهای اخیر با معترضان در شهرهای مختلف «مدارا» کرده‌اند.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران در این حال اظهار داشته است که از دستگاه قضایی جمهوری اسلامی انتظار دارد با آنچه «عاملان اصلی و سران» اعتراضات اخیر نامیده، به شکل «قانونی، قاطع، سریع و عبرت‌آموز» برخورد شود.

احمد وحیدی، وزیر کشور
احمد وحیدی، وزیر کشور

در حالی این مقام ارشد دولت جمهوری اسلامی ایران از «مدارا» با معترضان در روزهای اخیر سخن می‌گوید که در همین مدت تصاویر و گزارش‌های فراوانی از برخورد سرکوبگرانه و «شلیک مستقیم» نیروهای امنیتی به معترضان در فضای مجازی منتشر شده است.

از سوی دیگر، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه سوم مهرماه با حضور میان یگان‌های نظامی مسئول سرکوب معترضان، خطاب به مقامات قضایی گفته است که اقرارهایی که از افراد بازداشتی گرفته می‌شود را مورد استفاده ویژه در پرونده افراد قرار دهند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای همچنین اظهار داشته است که مقام قضایی قبل از حکم دادن «واقعیات میدانی» پرونده را از نزدیک ببیند و اگر خودش «از نزدیک و در میدان هم مسائل را مشاهده کند» حکم «متقن‌تری» خواهد داد.

این مقام ارشد قضایی جمهوری اسلامی ایران در جریان بازدید از »«مقر فرماندهی انتظامی تهران» و «یگان امداد فراجا» که نقشی محوری در برخورد با معترضان دارند، بر لزوم برخورد «قاطعانه و بدون مماشات» با افراد معترض تاکید کرده است.

جمعی از وکلای برجسته دوم مهرماه با اشاره به «روند غیر انسانی سرکوب و کشتار در ایران» خطاب به سازمان ملل و دولت‌های دموکراتیک دنیا بیانیه‌ای منتشر کردند و از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستند با تشکیل فوری «کمیسیون حقیقت‌یاب»، درباره روند غیرانسانی سرکوب و کشتار در ایران تحقیق کند.

XS
SM
MD
LG