لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

گزارش صدای آمریکا از تجمع واشنگتن در همبستگی با معترضان داخل ایران


شاهزاده رضا پهلوی در تجمع ایرانیان شهر واشنگتن - شنبه ۲ مهر
شاهزاده رضا پهلوی در تجمع ایرانیان شهر واشنگتن - شنبه ۲ مهر

شنبه ۲۴ سپتامبر، گروهی از ایرانیان ساکن واشنگتن، مریلند، و ویرجینیا برای همراهی و همدردی با خانواده مهسا امینی و دیگر کشته‌شدگان اعتراضات اخیر و حمایت از معترضان ایران در میدانی در شهر واشنگتن گرد هم آمدند. این تجمع به دعوت برخی از هنرمندان و فعالان سیاسی منطقه واشنگتن برگزار شد.

حضور شاهزاده رضا پهلوی، از برجسته‌ترین شاخصه‌های این گردهمایی بود. شاهزاده رضا پهلوی در پاسخ به درخواست خبرنگار صدای آمریکا در پیامی کوتاه خطاب به مردم ایران گفت: «اتحاد رمز پیروزی است.»

شاهزاده رضا پهلوی: اتحاد رمز پیروزی است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:12 0:00

گرچه حضور شاهزاده در این گردهمایی کوتاه بود، ولی حاضران با شعار «رضا شاه روحت شاد» از شاهزاده رضا پهلوی استقبال کردند.

فرامرز اصلانی، خواننده سرشناس ایرانی، یکی دیگر از حاضران این گردهمایی بود. آقای اصلانی با حمایت از اعتراضات مردمی در ایران و آرزوی پیروزی گفت: «بیایید آغازی باشیم برای پایانی دلخواه، و پایان دلخواه همان چیزی است که مردم در کف خیابان در جستجوی آن هستند.»

فرامرز اصلانی، خواننده سرشناس، در تجمع ایرانیان در شهر واشنگتن - شنبه ۲ مهرفذ
فرامرز اصلانی، خواننده سرشناس، در تجمع ایرانیان در شهر واشنگتن - شنبه ۲ مهرفذ

فریدون فرح اندوز، از گویندگان و برنامه سازان تلویزیونی، نیز از دیگر شخصیت هایی بود که از ساکنان منطقه دعوت به همراهی کرده بود.

مهرانگیز کار حقوقدان، و سیامک آرام، استاد علوم داده‌ها در دانشگاه هریسبرگ، نیز از دیگر فعالان سیاسی حاضر در این گردهمایی و از هماهنگ‌کنندگان برنامه بودند.

سیامک آرام درباره دلیل برپایی این گردهمایی به خبرنگار صدای آمریکا گفت: «ما اینجا به سهم خودمان جمع شده‌ایم که از حرکت مردم در ایران، حمایت کنیم و برای همدلی با خانواده ژینا امینی و دیگر کشته شدگان اعتراضات اخیر اینجا جمع شده ایم.»

در ادامه حاضران با سردادن شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، و «زن، زندگی، آزادی»، همراهی خود را با اعتراضات مردمی اعلام کردند. اعتراض به «رفتار خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی»، حجاب اجباری، و «اقدامات غیرانسانی» در جمهوری اسلامی، از دیگر مواردی بود که شرکت‌کنندگان به آن معترض بودند.

جمع حاضر در این گردهمایی پس از روشن کردن شمع به یاد و احترام مهسا امینی و دیگر کشته‌شدگان، در مسیر از پیش تعیین شده راهپیمایی کردند.

گردهمایی شنبه ۲ مهر در واشنگتن حدود چهار ساعت به طول انجامید.

تجمع ایرانیان در واشنگتن در همبستگی با معترضان داخل ایران – شنبه ۲ مهر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:26 0:00

XS
SM
MD
LG