لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۲

تعداد قربانیان انفجار معدن یورت به ۴۳ نفر رسید


وسایل برجای مانده از یک کارگر معدن یورت در آزاد شهر در استان گلستان ایران.
وسایل برجای مانده از یک کارگر معدن یورت در آزاد شهر در استان گلستان ایران.

با خارج کردن اجساد هفت معدنچی دیگر از معدن یورت در شهر آزادشهر استان گلستان و پیدا شدن یک جسد دیگر در زیر آوار، تعداد قربانیان انفجار این معدن به ۴۳ نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بامداد سه شنبه ۱۹ اردیبهشت اجساد این هفت نفر از معدن خارج شد. روز دوشنبه نیز اجساد ۱۳ معدنچی دیگر از معدن فروریخته یورت در استان گلستان، خارج شده بود.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، صادق علی مقدم، مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که در پی باز شدن راه دسترسی به تونل اول به کمک حفر تونل دوم، پیکر ۱۳ معدنچی حبس شده پشت آوار پیدا شد.

ساعاتی بعد، آقای مقدم اعلام کرد: «نیروهای معدنکار توانستند جسد یک معدنچی دیگر را در تونل معدن کشف کنند و تلاشها برای خارج کردن این جسد از زیر آوار ادامه دارد.» بدین ترتیب تعداد قربانیان انفجار و فروریزی معدن یورت به ۴۳ نفر رسید.

پیشتر اجساد ۲۲ معدنچی دیگر که برای نجات همکاران خود از زیر آوار به داخل تونل حادثه دیده بازگشته و کشته شده بودند، از داخل تونل خارج شده بود.

معدن زغال سنگ زمستان یورت در آزادشهر استان گلستان، ۱۳ اردیبهشت ماه در پی یک انفجار فروریخت و تعدادی از معدنچیان را گرفتار کرد.

وزیر صنعت و معدن ایران دلیل حادثه را باتری به باتری کردن لکوموتیو حمل زغال سنگ و انفجار در معدن در پی جرقه آن، عنوان کرده بود. او البته انباشته شدن گاز متان را رد کرده و دلیل انفجار را وجود ذرات زغال سنگ عنوان کرده بود.

وزیر کار و امور اجتماعی نیز تعداد افراد کشته شده را حدود ۳۵ نفر اعلام کرده بود. با این حال، مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان با وجود بیرون آوردن مجموعا ۳۵ معدنچی از معدن حادثه دیده، اعلام کرده که جستجو برای پیدا کردن افراد دیگری که ممکن است هنوز در معدن باشند، ادامه دارد.

رضا مروتی، جانشین شورای هماهنگی مدیریت بحران گلستان نیز به خبرنگاران گفت: «با توجه به لیست مفقودینی که توسط مراجع قضائی و فرمانداری آزادشهر جمع بندی شده، هنوز تعداد دیگری از معدنچیان در معدن محبوس شده‌اند.»

او تعداد افراد محبوس در معدن را اعلام نکرد.

حمله به خودروی حسن روحانی

یک روز پیش از کشف اجساد جدید در معدن، حسن روحانی برای بازدید از معدن یورت به آن محل رفت اما خودروی او در طول بازدید و زمان خروج از محل با حمله کارگران خشمگین روبرو شد.

آقای روحانی در جمع کارگران سخنرانی کرد و تلاش دولت برای بهبود وضعیت معیشتی و کاری آنان سخن گفت. در ادامه یکی از کارگران معدن با لحنی خشمگین و عصبانی مشکلات متعدد معدن و رسیدگی نکردن دولتمردان محلی به این مشکلات را مطرح کرد.

بازدید آقای روحانی از معدن یورت به آرامی به پایان نرسید و درحالیکه خودروی او برای خروج از محل حرکت کرده بود با تجمع کارگران و ضربه زدن به بدنه خودرو مواجه شد.

احضار به دادسرا

از سوی دیگر، در پی انفجار و فروریزی در معدن یورت، پیمانکار و مدیر معدن به دادسرای استان گلستان احضار شدند.

هادی هاشمیان رئیس کل دادگستری استان گلستان اعلام کرد که مدیر و پیمانکار معدن به دادسرا احضار و بازجویی شدند. به گفته او این دو نفر تا اعلام نظر کارشناسی به قید وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی آزاد هستند.

معدنچیان در پی این حادثه اعلام کردند که معدن دستگاه سنج گاز متان و امکانات ایمنی کافی نداشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG