لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۲

انفجار در معدن زغال سنگ گلستان؛ وزیر کار: ۳۵ کارگر معدنچی کشته شدند


انفجار یک معدن زغال سنگ در استان گلستان باعث کشته و مجروح شدن دهها نفر و حبس ۳۲ کارگر در معدن شده است. هرچند تا ساعتها رسانه های ایران خبرهای ضد و نقیض از کشته شدن دو کارگر در این حادثه منتشر کردند اما چهارشنبه شب وزیر کار ایران تعداد کشته شدگان را ۳۵ نفر اعلام کرد.

انفجار معدن آزادشهر در ۹۰ کیلومتری شرق گرگان، ظهر روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت به وقت ایران رخ داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، علی ربیعی وزیر کار چهارشنبه شب با تاخیر بالاخره اعلام کرد که در حادثه انفجار معدن زغال‌سنگ آزادشهر ۳۵ معدن‌چی جان باخته‌اند.

وی گفت: متاسفانه در این حادثه تمامی کارگران معدن که محبوس شده بودند، جان خود را از دست دادند.

صدا و سیمای گلستان پیشتر تصاویری منتشر کرد که براساس آن گفته شد ۲۱ نفری که برای کمک به معدنچیان گرفتار رفته بودند، کشته شده اند.

پیشتر یک مقام محلی گلستان گفته بود این ۲۱ نفر، غیر از ۳۲ نفری است که در داخل معدن حبس شده اند. آقای ربیعی نیز مشخص نکرد ۳۵ نفر مجموعه کشته هاست یا فقط کسانی که برای کمک رسانی رفته بودند.

گزارش های تصویری تلویزیون ایران نشان می دهد ماموران امداد در حال حفر تونل و پمپ اکسیژن برای نجات باقی حبس شدگان در معدن هستند.

بیشتر بدانید: آتش سوزی؛ خطری در کمین معدنچیان جهان؛ تجربه انفجار معدن در ترکیه، شیلی و پنسیلوانیا

آمار ضد و نقیض

در حالی چهارشنبه شب رقم کشته ها ۳۵ نفر اعلام شد که از ظهر چهارشنبه آمارهای غیر دقیقی اعلام شد.

در پی این حادثه ابتدا سرپرست اورژانس ایران خبر از زخمی شدن ۱۹ کارگر و حبس ۹۰ کارگر دیگر در معدن داد. ساعاتی بعد، صادقعلی مقدم، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد که تعداد زخمی ها به ۳۰ نفر رسیده است. او همچنین تعداد حبس شدگان در معدن را ۲۶ نفر اعلام کرد.

در نهایت اما حسن صادقلو، استاندار گلستان چهارشنبه شب به خبرنگاران گفت که ۳۲ معدنچی بر اثر این حادثه حبس شده اند. او محل حبس این افراد را عمق ۱۳۰۰ متری معدن اعلام کرد.

سرپرست فوریت‎های پزشکی استان گلستان نیز تعداد مصدومان را ۶۲ نفر اعلام کرد. به گفته مسئولان حاضر در محل حادثه برخی از مصدومان امدادرسانانی هستند که در جریان عملیات ورود به تونل دچار گازگرفتگی و مصدومیت شده اند.

علاوه بر این، خبرگزاری فارس از تایید کشته شدن دو کارگر در جریان حادثه گزارش داد اما مقامات محلی حوزه بهداشت و درمان مرگ دو کارگر را رد کردند.

استاندار گلستان درباره دلیل وقوع این حادثه گفت: «به علت توقف واگن و لوکوموتیو در داخل تونل و سهل‎انگاری از طرف یکی از تعمیرکاران که موجب ایجاد جرقه‎ای ایجاد شد، انفجار در تونل معدن رخ داد.»

اسدالله قره‌خانی نماینده علی‌آباد کتول در مجلس نیز با اشاره به تلاش نیروهای امدادی برای نجات کارگران از احتمال بروز حادثه برای امدادگران و همچنین خطر مسمومیت کارگران حبس شده ابراز نگرانی کرده است.

بخت اندک نجات معدنچیان

در ادامه تلاش برای نجات معدنچیان حبس شده در زیر زمین، مدیر کل جمعیت هلال احمر استان گلستان عصر روز چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای امدادی تنها توانسته‌اند به عمق ۸۰۰ متری برسند. این در حالیست که معدنچیان در عمق ۱۳۰۰ متری گرفتار هستند.

به گفته این مقام هلال احمر، نیروهای امدادی در عمق ۸۰۰ متری دچار گازگرفتگی شده و به عنوان مصدوم خارج شدند.

با این حال مشخص نیست کارگرانی که در عمق ۱۳۰۰ متری و فضای مملو از گاز مونو اکسید کربن حبس هستند چه میزان بخت زنده ماندن دارند. ضمن اینکه به گفته معدنچیان، تونلی که انفجار در آن رخ داده یکی از تونل های بن بست این معدن بوده و فقط یک راه خروج داشته است.

در این بین، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان تاکید کرد که اولویت تیم‌های عملیاتی خروج گاز دی اکسید کربن و تزریق اکسیژن به داخل تونل است که در حال اجراست.

در پی این حادثه، علی ربیعی وزیر کار ایران از سوی دولت ماموریت پیدا کرده تا برای پیگیری رسیدگی به حادثه به استان گلستان برود.

آقای ربیعی به خبرگزاری ایلنا گفت که مراکز درمانی و امدادی در منطقه به حالت آماده باش در آمدند.

معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر در ۹۰ کیلومتری شرق گرگان است که گفته می‌شود مجموعا افزون بر ۵۰۰ کارگر در آن مشغول فعالیت هستند.

در سالهای اخیر حوادث متعددی در معادن ایران به ویژه معادن کرمان رخ داد.

تنها در فاصله سالهای ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ بیش از ۳۰ معدنچی در حوادث معدن جان باختند که دلیل بیشتر این تلفات نبود خدمات اضطراری کافی در مناطق نزدیک به معادن عنوان شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG