لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

افزایش کمک نظامی ایران به سوریه


سخنگوی ائتلاف ملی سوریه در کنفرانس ژنو - پانزدهم فوریه
سخنگوی ائتلاف ملی سوریه در کنفرانس ژنو - پانزدهم فوریه
در آستانه چهارمین سال جنگ داخلی سوریه، ایران در تلاش برای بقای رژیم بشار اسد کمک های نظامی به دولت سوریه را بیش از پیش افزایش داده است. برخی از این کمک ها شامل اعزام گروه های برگزیده برای گردآوری اطلاعات و آموزش نظامی به سربازان است.

افزایش حمایت دولت تهران، همراه با تحویل اسلحه و تجهیرات از سوی مسکو، در حالی به حفظ اسد در قدرت کمک می کند که نه نیروهای دولتی و نه اپوزیسیون سوریه در جبهه های جنگ به برتری چشمگیری دست نیافته اند.

ارتش اسد تابستان گذشته نتوانست پیشرفت هایی را که به دست آورده بود، حفظ کند. این پیشرفت ها به مدد حمایت ایران پشتیبان اصلی اش در منطقه – و نیروهای حزب الله لبنان – که آنها هم از جانب تهران تجهیز و حمایت می شوند، به دست آمده بود.

اما رهبر سوریه با امضای توافق ژنو–یک، در قبال تحویل سلاح های شیمیایی، توانست از حمله هوایی آمریکا مصون بماند.

دولت ایران تا کنون میلیاردها دلار صرف حفظ بشار اسد در قدرت کرده است. حضور ایران در جنگ سوریه، وضعیت را از جنگ داخلی در آن کشور به جنگی فرقه ای به نمایندگی دولت های شیعی علیه کشورهای عرب سنی مذهب در منطقه تغییر شکل داده است. هرچند حضور پرسنل نظامی ایران در سوریه امر تازه ای نیست، کارشناسان مسائل نظامی بر این باورند که دولت تهران در ماههای اخیر کارشناسان نظامی بیشتری به سوریه اعزام کرده تا اسد به کمک آنها بر دشمنان داخلی و خارجی پیروز شود.

به نظر تحلیلگران تجدید حمایت نظامی ایران به این معناست که آقای اسد در بن بست گفتگوهای صلح ژنو، نیازی به کوتاه آمدن در برابر مخالفان احساس نمی کند.
XS
SM
MD
LG