لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۶

ایران هنوز از طریق عراق سلاح به سوریه می فرستد


برت مک گورگ
برت مک گورگ
برت مک گورک، یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت دولت عراق باید برای جلوگیری از پرواز تسلیحات و نیرو از ایران به سوریه با استفاده از آسمان این کشور اقدام کند.

این مقام وزارت امورخارجه روز چهارشنبه در یک جلسه توضیحات به اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت عراق در این زمینه اقدام کافی نکرده است.

دولت نوری المالکی متهم است که به هواپیماهای ایران اجازه می دهد نیرو و تجهیزات نظامی به سوریه منتقل کنند و باعث تقویت رژیم اسد شود که واشنگتن آن را در ایجاد جنگ داخلی و مرگ ۱۳۰ هزار نفر از شهروندان سوریه مقصر می داند.

مقام وزارت امورخارجه آمریکا گفت دولت باراک اوباما آمریکا پیگیر این مورد خواهد بود و «افزایش و کاهش بازرسی ها» در عراق ناراحت کننده است.

اظهار نظر آقای مک گورگ در زمانی صورت گرفت که دولت اوباما خواهان تسریع در تحویل تسلیحات به دولت مالکی است که در حال مبارزه با تهدید شورشیان در نقاطی از کشور است.

شیعیان در هردو کشور ایران و عراق اکثریت دارند و دولت شیعه عراق روابط نزدیک خود را با ایران از بعد از خروج نیروهای آمریکا در سال ۲۰۱۱ از این کشور حفظ کرده است.

مک گورگ که در سمت دستیار معاون وزارت امور خارجه در امور ایران و عراق خدمت کرده است، گفت برای آمریکا بسیار مشکل است که اطلاعات دقیقی درباره این پروازها به دست آورد، اما اعتقاد بر این است که ادوات نظامی از طریق هواپیماهای مسافری به سوریه انتقال یافته است.

مک گورگ که در ماه گذشته دو بار به عراق سفر کرده است گفت مالکی سعی در موازنه فشارهای وارده از ایران و جاهای دیگر در منطقه دارد.
وی افزود: ایران بر سر مسائل مختلفی بر همسایگانش فشار وارد می آورد، ولی عراق هنوز بر اساس اولویت ها و منافع خود عمل می کند. مک گورگ گفت:
«تاکنون ما شاهد بوده ایم که دولت عراق در مقابل تلاش ایران برای ایفای نقش مستقیم امنیتی در عراق مقاومت کرده است.»
مک گورگ به قانونگذاران آمریکا گفت ایالات متحده اعتقاد دارد ایران کنترل بعضی از گروههای شبه نطامی در عراق را در دست دارد.
XS
SM
MD
LG