لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۷

وزیر دفاع ایران: حضور نظامی در عراق راهبرد دفاعی و امنیتی ماست


دیدار وزیر دفاع عراق از ایران
دیدار وزیر دفاع عراق از ایران

همزمان با تشییع جنازه یکی از فرماندهان سپاه پاسداران که در عراق کشته شده است، برخی مقام‌های نظامی ایران، دلایل حضور نیروهای سپاه پاسداران در عراق را تشریح کردند.

حسین دهقان وزیر دفاع ایران روز دوشنبه در دیدار با خالد متعب یاسین العبیدی وزیر دفاع عراق، حضور نظامی ایران در عراق و و حمایت از نیروهای نظامی عراق را «بخشی از راهبردهای دفاعی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران در منطقه» عنوان کرد.

دریابان علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی ایران نیز روز دوشنبه در مراسم تشییع جنازه حمید تقوی در سخنانی حضور نظامی ایران در عراق را دفاع از ایران توصیف کرده بود .

شمخانی در این مراسم گفت: «برخی این روزها به ترویج این سؤال می‌پردازند که ما را چه کار به اینکه در عراق و سوریه چه می‌گذرد؟؛ پاسخ این سؤال روشن است؛ اگر تقوی‌ها در سامرا خون ندهند ما باید در سیستان، آذربایجان، شیراز و اصفهان خون بدهیم.»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز شنبه اعلام کرد که «سرتیپ پاسدار حمید تقوی در حین انجام ماموریت مستشاری به ارتش و بسیج مردمی عراق برای مقابله با تروریست‌های تکفیری و داعش در شهر سامرا» کشته شده است.

مقام‌های نظامی و سیاسی ایران در اظهار نظرهای جداگانه شهرهای مقدس شیعه در عراق را خط قرمز خود برای دخالت نظامی در این کشور دانستند. با این وجود دولت ایران بارها اعلام کرده است که ایران تنها برای مشاوره به نیروهای عراقی و به درخواست دولت این کشور حضور نظامی دارد.

طی ماههای گذشته تصاویر متعددی از حضور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در مناطق جنگی و در کنار نیروهای بسیج مردمی عراق منتشر شده است.

وزیر دفاع عراق روز دوشنبه در دیدار با وزیر دفاع ایران خواستار حمایت‌های بیشتر ایران در مقابله با تروریسم شد.

XS
SM
MD
LG