لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۵

یک فرمانده سپاه پاسداران در عراق کشته شد


سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای از کشته شدن، یکی از فرماندهان خود، سرتیپ حمید تقوی در عراق خبر داد.

در اطلاعیه‌ای که سپاه روز یکشنبه منتشر کرده آمده است: «سردار سرتیپ پاسدار حمید تقوی در حین انجام ماموریت مستشاری به ارتش و بسیج مردمی عراق برای مقابله با تروریست‌های تکفیری و داعش در شهر سامرا» کشته شده است.

مقام‌های نظامی و سیاسی ایران در اظهار نظرهای جداگانه شهرهای مقدس شیعه در عراق را خط قرمز خود برای دخالت نظامی در این کشور دانستند. با این وجود دولت ایران بارها اعلام کرده است که ایران تنها برای مشاوره به نیروهای عراقی و به درخواست دولت این کشور حضور نظامی دارد.

به نوشته خبرگزاری تسنیم، این فرمانده سپاه عصر روز شنبه در منطقه بلد استان صلاح الدین عراق در نزدیکی سامرا بر اثر شلیک تک تیراندازهای داعش کشته شده است.

در این اطلاعیه، حمید تقوی از فرماندهان جنگ ایران و عراق معرفی شده است که پدر و برادرش در این جنگ کشته شده‌اند. جنازه این فرمانده سپاه قرار است به زادگاهش در شهر اهواز منتقل شود.

اگر چه پیش از این سپاه پاسداران اطلاعات مشخصی از حضور نیروهای خود در عراق منتشر نکرده بود، اما برخی از مقامات ایران از حضور سرلشگر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در عراق برای جلوگیری از شکست کامل نیروهای کرد و عراقی در مقابل داعش خبر داده بودند.

اخباری درباره حمله یک فانتوم اف ۴ ایران به مواضع داعش نیز آخرین خبری بود که پیش از این درباره حضور نظامی ایران در عراق منتشر شد. این خبر اگر چه از سویایران به طور رسمی تایید نشد اما پنتاگون آن را تایید کرد.

XS
SM
MD
LG