لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

گزارش سازمان‌های اطلاعاتی درباره اقدامات غیرقانونی ایران در زمینه سلاح‌های کشتار جمعی


مرکز غنی سازی اورانیوم در نطنز (آرشیو)
مرکز غنی سازی اورانیوم در نطنز (آرشیو)

مجموعه جدیدی از گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی اروپا نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران به دنبال دور زدن تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا به منظور دستیابی به فناوری لازم برای برنامه تسلیحات هسته‌ای خود با هدف «آزمایش بمب اتمی» بوده است.

شبکه خبری فاکس نیوز این خبر را روز یکشنبه به نقل از گزارش مرکز «مؤسسه پژوهش رسانه‌ای خاورمیانه» (ممری) منتشر کرده است

در این گزارش که در تاریخ ۲ تیر ۱۴۰۲ منتشر شده، آمده است سازمان‌های اطلاعاتی هلند، سوئد، و آلمان در شش ماه اول سال ۲۰۲۳ داده‌های حساسی را درباره فعالیت‌های «غیرقانونی اشاعه تسلیحاتی» توسط جمهوری اسلامی برای دریافت غیرقانونی تجهیزات مربوط به صنعت تسلیحات کشتار جمعی منتشر کرده‌اند.

اما به ادعای این موسسه «جالب توجه است که رسانه‌های هلند، سوئد، و آلمان به طور عمده» درباره این یافته‌ها گزارشی تهیه نکرده‌اند.

بخش فارسی صدای آمریکا پیشتر به نقل از رویترز این خبر را منتشر کرده بود که سازمان امنیت داخلی آلمان، اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی، ایران را یکی از چهار کشور اصلی تهدیدکننده آلمان در زمینه جاسوسی عنوان کرده است.

ممری می‌گوید در یک نمونه، سازمان امنیت سوئد در گزارش سالانه خود که در فوریه ۲۰۲۳ (زمستان ۱۴۰۱) منتشر کرد، گفت: «ایران درگیر جاسوسی صنعتی است که عمدتاً هدف آن صنایع پیشرفته سوئد و محصولات سوئد است که می‌توانند در برنامه تسلیحات هسته‌ای استفاده شوند.»

در بخشی دیگری از گزارش ممری که فاکس‌نیوز نیز آن را منتشر کرده آمده است سرویس اطلاعاتی هلند در گزارشی که آوریل ۲۰۲۳ منتشر کرد بارها به فعالیت‌های «غیرقانونی» ایران درباره اشاعه تسلیحات کشتار جمعی اشاره کرده است.

این گزارش که فصل بهار امسال منتشر شد می‌گوید هلندی‌ها بارها از دستیابی ایران و روسیه به فناوری هلندی جلوگیری کردند.

در گزارش نهادهای اطلاعاتی هلند که در فروردین ۱۴۰۲ منتشر شد با اشاره به تداوم برنامه هسته‌ای ایران در سال میلادی ۲۰۲۲ و افزایش ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی و ۶۰ درصدی که «با استفاده از سانتریفیوژها می‌توان از آن برای غنی‌سازی بیشتر به اورانیوم ۹۰ درصدی لازم برای سلاح هسته‌ای استفاده کرد» آمده است: «ایران توافق‌هایی را که در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) منعقد شد، به طرزی فزاینده نادیده می‌گیرد و با استقرار سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر غنی‌سازی اورانیوم، ظرفیت غنی‌سازی خود را افزایش می‌دهد. این امر گزینه اولین آزمایش هسته‌ای احتمالی [ایران] را نزدیک‌تر می‌کند.»

پیشتر جامعه اطلاعاتی آمریکا در گزارشی که اسفند ۱۴۰۱ صدای آمریکا بخش‌هایی از آن را گزارش داد اعلام کرده بود برنامه هسته‌ای ایران در حال گسترش است و ایران از نیروهای متعارف نظامی، نیروهای نیابتی، و شرکای خود، و همچنین از خرید و فروش‌های نظامی، برای پیشبرد اهدافش استفاده کند.

جامعه اطلاعاتی آمریکا آن زمان گفته بود از زمان ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای در آبان ۱۳۹۹، ایران به گسترش برنامه هسته‌ای خود سرعت بخشیده و اعلام کرده است که دیگر محدود به هیچ محدودیتی در برجام نیست و فعالیت‌های تحقیق و توسعه‌ای را طوری انجام داده که این کشور را به تولید مواد شکافت‌پذیر مورد نیاز برای تکمیل بمب هسته‌‌ای - اگر تصمیم به ساخت آن بگیرد - نزدیک‌تر می‌کند.

رسانه‌ها بارها گزارش داده‌‌اند که تولید اورانیوم با خلوص بالا در ایران جریان داشته است، امری که برای تولید و آزمایش بمب هسته‌ای ضروری است. جمهوری اسلامی می‌گوید به دنبال تولید بمب هسته‌ای نیست.

XS
SM
MD
LG