لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

بازداشت «خشونت‌آمیز» یک عضو خانواده‌های دادخواه در بوکان


هه‌تاو اکرمی، از اعضای خانواده‌های دادخواه، به وسیله نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در بوکان بازداشت شد.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، هه‌تاو اکرمی، دختر عموی مهران کرمی، معترضی که در بازداشت نیروهای اطلاعات سپاه جان باخت، شامگاه پنجشنبه ۱۰ خرداد در منزل پدر و مادرش در روستای اینگیجه به شکل «خشونت‌آمیز» بازداشت شده است.

بنا بر گزارش این سازمان حقوق بشری، بازداشت هه‌تاو اکرمی، مدیر یک کارگاه خیاطی در بوکان، با حضور حدود ۲۰ نفر از نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران صورت گرفته و آنها منزل والدین این زن ۴۲ ساله را هم تفتیش کرده‌اند.

از اتهامات و محل نگهداری این عضو خانواده‌های دادخواه خبری منتشر نشده است.

مهران کرمی در جریان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در آبان ۱۴۰۱ در شهر سقز بازداشت و ۱۶ ماه بعد در اسفند ۱۴۰۲ پیکر بی‌جانش به خانواده‌اش تحویل داده شد.

به گزارش هه‌نگاو، این معترض ۳۲ ساله در طول بازداشت به شدت مورد ضرب و جرح و شکنجه قرار گرفته بود و خانواده‌اش آثار شکنجه را بر پیکر بی‌جان او مشاهده کرده بودند.

فشار بر خانواده‌های دادخواه مرتبط با اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در ایران ادامه دارد و قوه قضاییه جمهوری اسلامی چند تن از آنان را بازداشت و به احکام حبس و شلاق محکوم کرده است.

نهادهای حقوق بشری بارها اعمال فشار جمهوری اسلامی بر دادخواهان و خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات سراسری را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG