لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۵

سانحه هواپیمای باری ارتش حامل «گوشت» در حوالی کرج؛ ۱۵ نظامی کشته شدند


 رسانه‌ها گزارش کردند که در هواپیما ۳۰ تن گوشت تولید قرقیزستان قرار داشته است.
رسانه‌ها گزارش کردند که در هواپیما ۳۰ تن گوشت تولید قرقیزستان قرار داشته است.

سانحه سقوط یک فروند هواپیمای باری بوئینگ۷۰۷ صبح روز دوشنبه ۲۴ دی ماه در ساعت۸:۳۰ به وقت محلی در شهرک مسکونی صفادشت در حوالی کرج ۱۵ کشته و یک زخمی بر جای گذاشت.

گزارش ها حاکی‌ است که این هواپیما ۱۶ سرنشین داشته که به گفته مدیر ستاد مدیریت بحران سازمان پزشکی قانونی ۱۵ سرنشین این هواپیما کشته شدند و اجساد قربانیان به پزشکی قانونی منتقل شده است. تا کنون هویت ۱۰ قربانی این حادثه شناسایی شده‌ که براساس آن جسد یکی از قربانیان متعلق به یک زن است.

همچنین اورژانس ایران اعلام کرد که مهندس پرواز این هواپیما تنها نجات یافته این حادثه است که به مراکز درمانی منتقل شده است.

رسانه‌های داخل ایران نیز اسامی تعدادی از قربانیان این حادثه را منتشر کرده‌اند که در بین آن‌ها اسامی چهار سرهنگ و یک امیر ارتش به چشم می خورد.

اما روابط عمومی ارتش ایران که گفته شده این هواپیما متعلق به آن است، در یک بیانیه اعلام کرد که هواپیما حادثه دیده حامل «گوشت» برای کمک به طرح مردمیاری از مبدا بیشکک کشور قزقیزستان، اقدام به فرود اضطراری در فرودگاه فتح البرز کرده بود که در هنگام فرود از باند خارج و پس از برخورد با دیوار انتهای باند دچار آتش سوزی شده است.

یک هواپیمای باری صبح روز دوشنبه در حوالی کرج دچار سانحه شد
یک هواپیمای باری صبح روز دوشنبه در حوالی کرج دچار سانحه شد

به گزارش رسانه های داخلی ابتدا اعلام شده بود که این هواپیما سقوط کرده است اما پس از آن جعفرزاده سخنگوی هواپیمایی ایران گفت که این هواپیما به هنگام فرود در فرودوگاه فتح از باند خارج و دچار آتش سوزی شده است.

یکی از مقامات مرکز مطبوعاتی فرودگاه «ماناس» به خبرگزاری فارس گفت که در هواپیما ۳۰تن گوشت تولید قرقیزستان قرار داشته و هیچ شهروند قرقیزستانی در این هواپیما نبوده است

رسانه‌های داخل ایران می گویند در هواپیما ۳۰تن گوشت تولید قرقیزستان قرار داشته است
رسانه‌های داخل ایران می گویند در هواپیما ۳۰تن گوشت تولید قرقیزستان قرار داشته است

اما در حالی که ارتش در بیانیه خود گفته است که این هواپیما فرود اضطراری در فرودگاه فتح داشته است،‌ خبرگزاری فارس نوشت که هواپیمای باری۷۰۷ از بیشکک قرقیزستان به سمت فرودگاه «پیام» در حال حرکت بوده است که خلبان به اشتباه در فرودگاه «فتح» کرج فرود آمده است.

این خبرگزاری به نقل از مسئولان هواپیمای ایران نوشت «دومین اشتباه خلبان ۷۰۷ این بوده است که زمان ورود به باند فرودگاه فتح، نتوانسته هواپیما را کنترل کند و از انتهای باند خارج شده و به دیواره فرودگاه و پس از آن به شهرک مسکونی نزدیک فرودگاه برخورد کرده است.»

تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که هواپیمای حادثه دیده با دیوار یک خانه مسکونی برخورد کرده و باعث تخریب دیوار این خانه شده است. اورژانس اعلام کرد که خانه‌ای که این هواپیما با آن برخورد کرده خالی از سکنه بوده است.

هنوز علت وقوع این حادثه اعلام نشده اما مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز از پیدا شدن جعبه سیاه این هواپیما خبر داده است.

اما حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که به شهر گنبدکابوس سفر کرده است، در واکنش به سانحه هواپیمای باری در حوالی کرج به وارد کردن گوشت به کشور و سانحه این هواپیما باربری اشاره کرده و گفته است که حمل و نقل کالا ساده نیست، همه این تلاش‌ها انجام می‌شود تا رنج مردم کمتر شود.

حرف‌های رئیس جمهور ایران در شرایطی است که در ماه گذشته قیمت گوشت قرمز روندی افزایشی داشته و به کیلویی ۸۵ هزار تومان در بازار رسیده است. همچنین علی اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا یکی از دلایل گرانی گوشت قرمز را دست به دست شدن گوشت وارداتی و دلالی عنوان کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG