لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

رایزنی برای تشکیل وزارت ازدواج و طلاق


خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از یکی از اعضای هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گزارش داده است که پیش نویس طرح تشکیل وزارت ازدواج و طلاق تدوین شده است.

ابراهیم نکونام، عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفته است «با توجه به این که با ادغام وزارت ورزش و جوانان به حوزه جوانان بی توجهی شده است، تشکیل وزارت ازدواج و طلاق به رفع معضلات جامعه جوان کمک شایانی خواهد کرد».

آقای نکونام به ایسنا گفته است وزارت ورزش و جوانان برای رفع مشکلات حوزه جوان کشور منفعل بود و «طرح تشکیل وزارت ازدواج و طلاق با هدف کمک به جوانان و تسهیل ازدواج آن ها به امضای حدود ١٥ نماینده مجلس رسیده است».

این نماینده مجلس گفته است پس از بررسی ایرادات شورای نگهبان نسبت به بودجه ١٣٩٣ این طرح تقدیم رئیسه مجلس خواهد شد.

بنا به گفته آقای نکونام، «ازدواج، اشتغال و مسکن از جمله مسائل مبتلا به جوانان است». وی گفته است پرداختن به این امور و فراهم کردن تسهیلات لازم موجب رغبت جوانان به ازدواج و در نتیجه افزایش جمعیت خواهد شد.
وی ادعا کرده است ایجاد وزارت ازدواج و طلاق می تواند جایگزین مناسبی برای وزارت جوانان تسهیلاتی همچون وام های بلاعوض با کارمزد پایین، خانه دار کردن زوج های جوان قبل از تشکیل خانواده ازدواج ارائه کند.
ابراهیم نکونام معتقد است «هرگاه در موضوعی وزارتخانه تخصصی داشته ایم، تا حدود زیادی موفق عمل کرده ایم»
هنوز جزئیات حوزه فعالیت، بودجه و یا وظائف وزارت ازدواج و طلاق منتشر نشده است.

دکتر نسترن ادیب راد، کارشناس و مشاور امور خانواده در تورنتو در گفتگویی با بخش فارسی وب سایت صدای آمریکا در مورد احتمال تشکیل چنین وزارتخانه و چشم انداز موفقیت آن اظهار نظر کرد و گفت «چنانچه از وجنات امور به نظر می رسد این وزارتخانه بر آن است که به هر شکلی شده و لو با زور و فشارهای مستقیم و غیر مستقیم مردم را وادار به ازدواج نموده و بعد آنها را وادار کند که به هر ترتیب و کیفیتی به زندگی مشترک ادامه داده و جلوی طلاق را بگیرند».

با وجودی که بسیاری از دولتمردان جمهوری اسلامی تصور می کنند مسائل مالی، مسکن، ازدواج و اشتغال از جمله چالش های اصلی نسل جوان ایران است اما بسیاری از جامعه شناسان آگاه به مشکلات جوانان ایران معتقدند آزادی های فردی و اجتماعی و فرهنگی، دسترسی آزادانه به اطلاعات، تفریح و شادی نیز عوامل مهم بهزیستی و شادابی نسل جوان ایرانی است که طی سه دهه گذشته تا حدودی از آن محروم بوده اند.

خبرگزاری فارس روز ٥ بهمن سال جاری به نقل از محمود گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نوشت «تجردهای ناخواسته و بی رغبتی به ازدواج از مشکلات جوانان است اما مشکل جدی در این زمینه همسریابی است و روش های سنتی خواستگاری دیگر جوابگوی شناخت جوانان از یکدیگر برای ازدواج نیست».
آقای گلزاری ادعا کرده است آشنایی در فضای مجازی برای ارتباطات جوانان آسیب زا است. وی گفته است «وضعیت موجود نشان می دهد همه افراد نمی توانند در انتخاب مناسب همسر آینده خود تشخیص درستی داشته باشند».
بنا به گفته این مقام امور جوانان، ٣٠ درصد جمعیت کشور جوانان بین ١٥ تا ٣٠ سال هستند.

معاون ساماندهی امور جوانان گفته است «مشارکت در فعالیت های اجتماعی، افزایش امید، شادابی و نشاط اجتماعی جوانان از محورهای فعالیت ما است ... به خصوص که با افزایش ماهواره ها و فضای مجازی جوانان ما از فعالیت های اجتماعی در فضای اسلامی ایرانی فاصله گرفته اند». وی گفته است شناخت جوانان از هویت اسلامی ایرانی باید افزایش یابد.
از سویی دیگر، فقدان آزادی های اجتماعی و فردی و حاکم بودن قوانین اسلامی و تحمیل دین و اصول مذهبی به برخی از اقشار جامعه ایران عامل مهمی برای زیرزمینی شدن زندگی جوانان ایران شده است.

به گفته کارشناسان، اعتیاد، بیماری های روحی و روانی، اختلالات جنسی، زندگی دوگانه و بسیاری از معضلات اجتماعی دیگر ثمره جامعه ای است که شهروندان آن از آزادی های فردی و خانوادگی و اجتماعی برخوردار نیستند.

مدیر دفتر سلامت و جمعیت وزارت بهداشت ایران اخیراً اعلام کرده بود سالانه ٢٥٠ هزار سقط جنین غیرقانونی در ایران انجام می شود. با وجودی که وزارت بهداشت ایران تا به حال آمار دقیقی از موارد سقط جنین اعلام نکرده بود، اما ناظران و کارشناسان معتقدند این رقم در پانزده سال گذشته به سه برابر افزایش پیدا کرده است.

دکتر ادیب راد می افزاید «از آنجا که فراهم آوری زمینه های ازدواج مستلزم اشتغال، سلامت روان، کاهش اعتیاد، افزایش سطح رفاه، بلوغ شخصی و آگاهی های لازم است، بدون وجود این پیش زمینه ها تن دادن به ازدواج به واسطه تحت فشار بودن منجر به تشکیل خانواده های بیمارگونه و زندگی های پرتنش شده و به زور نگهداشتن افراد در ازدواج منجر به روی آوری به بار آوری فرزندان بیمار، روابط خارج از ازدواج، اعتیاد، اضطراب، افسردگی، خودکشی و همسرکشی خواهد شد. چنانچه آمارهای منتشر شده در چند سال اخیر همگی گویای این است که این روشها معضلات را پیچیده تر کرده و به حل آن کمکی نکرده است».

آمار و ارقام رسمی و غیررسمی از افزایش نرخ طلاق و کاهش بی سابقه ازدواج در ایران خبر می دهند. با وجود افزایش قابل توجه جمعیت در ایران، بی ثباتی اقتصادی، نرخ تورم، شرایط اجتماعی ملتهب و بی کاری و تحولات فرهنگی و گذار جامعه سنتی به نوعی مدرنیته به سبک ایرانی سبب شده است که بنیان خانواده از تعریف قدیمی فاصله بگیرد و جوانان اولویت های خود را در نهادهای دیگری به جز ازدواج بیابند.

نسترن ادیب راد یادآوری می کند «مسئله ازدواج و طلاق حتی از نظر قانون جمهوری اسلامی، جزو احوالات شخصیه بوده، لازم است که هرفردی با توجه به میزان بلوغ جسمی، جنسی، عاطفی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و بسیاری از موارد دیگر در مورد آن تصمیم بگیرد. همچنین این پدیده امری است که متاثر از عوامل متعدد بوده و برای حل مشکلات آن باید زمینه های بروز آن مورد بررسی قرار گیرد».

وی خاطرنشان می کند «اگرتشکیل وزارتخانه می توانست مشکلی را حل کند، با تشکیل وزارتخانه ورزش وجوانان باید مسایل جوانان تاکنون حل و یا لااقل کاهش می یافت. این که نتوانسته این کار را بکند خود پاسخی است از پیش برای این گونه اقدامات. معلوم نیست این سیستم تا چه موقع می خواهد راههای شکست خورده و آزموده شده را به خرج ملت دوباره بیازماید و باز شکست بخورد».

خبرگزاری فارس اخیراً به نقل از معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نوشته بود «روش سنتی خواستگاری جوابگوی شناخت جوانان برای ازدواج نیست».

دکتر ادیب راد می گوید «اگرتشکیل وزارتخانه می توانست مشکلی را حل کند، با تشکیل وزارتخانه ورزش وجوانان باید مسایل جوانان تاکنون حل و یا لااقل کاهش می یافت. این که نتوانسته این کار را بکند خو پاسخی است از پیش برای این گونه اقدامات. معلوم نیست این سیستم تا چه موقع می خواهد راههای شکست خورده و آزموده شده را به خرج ملت دوباره بیازماید و باز شکست بخورد».

بنا به گفته نسترن ادیب راد، از دیدگاه روانشناسی، استبداد اساساً نتیجه بیماری است که به فساد جریان فکری منجر می شود. نشانه این فساد، تفکر دو بخشی و یا مجزا کردن ابعاد یک پدیده و تقسیم هرچیز و هرکسی به دسته هایی است که مو لای درزشان نمی رود. دفاع از این تقسیمات انعطاف ناپذیر به هرقیمت، علت و ریشه این بیماری است که با کمال تاسف بر سیستم ایران حاکم است.

این نحوه نگرش به مسایل اجتماعی و معضلات موجود، در کنار نگرش ابزاری و نگاه از بالا به پایین به انسانها باعث شده است مشکلی که معلول علتهای متعددی بوده، با تحلیل خطی و دوقطبی به علل ساده و نامرتبط نسبت داده شده و راه کارهای عموما ناکار آمد برای آن اندیشیده شود

این کارشناس امور خانواده و جوان در کانادا یادآوری می کند «مسئله ازدواج و طلاق امری نیست که حکومت با تشکیل سازمانهای عریض و طویل و وزارتخانه بتواند به حل مسایل آن بپردازد. از آنجایی که نگرش استبدادی و دوقطبی این گونه می اندیشد که مسئله ازدواج نیز مانند دیگر مسایل اجتماعی اعتقادی فرهنگی اقتصادی باید توسط اندیشه خاصی برنامه ریزی کنترل و اجرا شود، به دنبال آن است که با راهکارهای دستوری و مکاتبات اداری به حل آن بپردازد اما تجربه ٣٥ نشان داده است که اقدامات این اندیشه خاص نه تنها راهگشا نبوده بلکه معضل را پیچیده تر کرده و باعث خشم و نفرت مردم گردیده و همچنین نتایج عکس به دنبال داشته است».

دکتر ادیب راد به وب سایت فارسی صدای آمریکا می گوید «چاره اندیشی اما در حوزه های اجتماعی نیازمند دیدگاه حلقوی و کل نگرانه است . این نوع تفکر، دنیا و پدیده ها را به صورت یک مجموعه کل می نگرد که مسایلی دارد که باید مورد توجه قرار گرفته، حل شوند. تحلیل پدیده ها با دید کل نگرانه، کمک می کند که پدیده ای مانند طلاق و ازدواج در بافت کلی جامعه با تمام ابعاد اقتصادی و فرهنگی و اقتضائات زمان امروز نگریسته و برای آن راهکارهایی مبتی بر عوامل تشکیل دهنده ارایه شود. بر اساس این دیدگاه نه ازدواج به خودی خود در هر شرایطی مطلوب بوده و نه طلاق در هر شرایطی نامطلوب است بلکه هر کدام باید در بافت کلی مربوط به جامعه ونیز هر فرد خاص نگریسته شود».
XS
SM
MD
LG