لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

سوابق «فعالیت‌ تروریستی» منتسب به ایران؛ از تلاش برای ترور سفیر تا بچه گربه موشکی


در دادخواست علیه «منصور ارباب سیر» گفته شد او با کمک سپاه سعی در ترور سفیر وقت عربستان در واشنگتن داشت.
در دادخواست علیه «منصور ارباب سیر» گفته شد او با کمک سپاه سعی در ترور سفیر وقت عربستان در واشنگتن داشت.

ایالات متحده اعلام کرده است یک شهروند آمریکایی ایرانی تبار و یک ایرانی ساکن آمریکا به اتهام جاسوسی برای حکومت ایران، از جمله زیر نظر داشتن یک مرکز یهودیان و جمع آوری اطلاعات از حامیان سازمان مجاهدین خلق در آمریکا، بازداشت شده‌اند.

بنا بر اعلام وزارت دادگستری آمریکا، احمدرضا محمدی دوستدار آمریکایی ایرانی تبار و مجید قربانی شهروند ایرانی مقیم کالیفرنیا نهم اوت بازداشت شدند. جلسه تفهیم اتهام قربانی امروز در واشنگتن برگزار شد و دادگاه دوستدار نیز قرار است در شیکاگو برگزار شود.

این نخستین مورد از فعالیت‌های بدخواهانه جمهوری اسلامی در آمریکا و دیگر کشورها نیست.

نقشه ترور سفیر

منصور ارباب سیر، شهروند آمریکایی ایرانی‌تباری است که سال ۱۳۹۰ به اتهام توطئه برای ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن بازداشت شد و اواخر مهر ۱۳۹۱ در دادگاه این اتهام را پذیرفت. او در این پرونده، به همدستی با نیروی قدس سپاه پاسداران متهم است.

نقشه بمبگذاری در پاریس

تیر ماه امسال، چند کشور اروپایی از بازداشت شش نفر – از جمله یک دیپلمات ایرانی – به اتهام توطئه برای بمبگذاری در همایش شورای ملی مقاومت، شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق گروه عمده مخالف جمهوری اسلامی، در حومه پاریس خبر دادند.

در همین میان، وزارت اطلاعات هلند خبر اخراج دو تن از کارکنان سفارت جمهوری اسلامی در آمستردام را تایید اما از ذکر جرئیات خودداری کرد. رسانه‌های هلند از بازداشت دو مقام ایرانی در ماه مارس هنگام جاسوسی از مجاهدین خلق در آلبانی خبر داده بودند.

بچه گربه موشکی

مرداد ماه هم، «مرکز ملی امنیت و ضدجاسوسی» ایالات متحده در گزارشی اعلام کرد، گروه هکر ایرانی موسوم به «بچه گربه موشکی» بارها با هدف سرقت اطلاعات برای تقویت توان موشکی و فضایی ایران به شرکت‌های دفاعی آمریکا حمله کرده است.

پیش از آن نیز یک شرکت امنیت سایبری آمریکایی از فعالیت‌های گروه جاسوسی که گمان می‌رود در ایران مستقر باشد خبر داد و گفت اهدافی در عربستان، امارات، قطر، کویت، بحرین، مصر، اسرائیل و افغانستان را مورد حملات سایبری قرار داده است.

دولت پرزیدنت ترامپ که به دلیل اقدامات بدخواهانه ایران از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ شش قدرت جهانی با ایران خارج شده و تحریم‌های قبلی خود را علیه تهران باز گردانده، پیشتر ۱۲ شرط را برای تغییر رفتار ایران و حصول یک توافق جدید ارائه کرده است.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG