لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۱

مخالفت لاریجانی با توقف تصویب طرح «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر»


در حالیکه وزیر کشور ایران با فرستادن نامه‌ای به رئیس مجلس خواستار توقف تصویب طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر شده بوده، علی لاریجانی صبح یکشنبه چهارم آبان، انتقادات نسبت به این طرح را رد کرد.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران در نطق پیش از دستور خود در مجلس، از منتقدان خواست تا در حالیکه طرح هنوز کاملا به تصویب نرسیده، پیشنهادهای خود را ارائه دهند. این در حالیست که وزیر کشور معتقد است بخش‌هایی از این طرح که به تصویب رسیده، دارای مغایرت با قانون اساسی است.

لاریجانی روز یکشنبه گفت: «برخی بیان کردند که در این طرح عده‌ای خاص می‌توانند اقداماتی انجام دهند، تعجب آور است؛ چرا که اولا در این طرح اقدام عملی در اختیار دولت قرار گرفته و مردم وظیفه‌ی زبانی دارد نه عملی، ثانیا برای این که عده‌ای خودسر اقدامی نکنند برای آن ساز و کاری در نظر گرفته شده است.»

طرح حمایت از «آمران به معروف و ناهیان از منکر»، چند هفته‌ای است که در مجلس ایران در حال بررسی است و موادی از آن نیز به تصویب رسیده است. این طرح با مخالفت وزیر کشور روبرو شد و در ادامه نیز با مطرح شدن موضوع اسیدپاشی روی بانوان اصفهانی و احتمال ارتباط آن با موضوع امر به معروف، توجه رسانه‌ها به این طرح بیشتر جلب شد.

وزیر کشور هفته گذشته با ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس ایرادهای حقوقی، کارشناسی و قانون اساسی طرح «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» را تشریح کرده و خواستار برگشت طرح به کمیسیون برای بررسی بیشتر شده بود.

به گفته، سخنگوی وزارت کشور، در این نامه ۳ صفحه ای، «تداخل وظایف برخی از نهادهایی که در این طرح با وزارت کشور مطرح شده مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین به اینکه این طرح منجر به تشکیلات جدیدی می‌شود و ایجاد تشکیلات غیر ضروری با بند ۱۰ اصل سوم قانون اساسی منافات دارد، نیز توجه شده است.»

با این وجود به نظر نمی‌رسد علی لاریجانی قصد جلوگیری از تصویب این طرح داشته باشد. پس از پشتیبانی لاریجانی از طرح حمایت از آمران به معروف و تداوم تصویب آن، مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه گفت که اگر موادی از این طرح که به تصویب رسیده است، اصلاح نشود، به عاملی بر ضد خود طرح تبدیل می‌شود.

انصاری به طور مشخص به مواردی که روز یکشنبه به تصویب رسید، نظیر اجازه به همه مردم برای امر به معروف و نهی از منکر مسئولان در مواردی مانند، «تجمل گرایی»، «تکریم ارباب رجوع»، «فساد اداری» و... اشاره کرد و گفت که مصداقی و معیاری برای این موارد اعلام نشده است. او گفت: «عباراتی که در ماده ۹ طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر آمده است، در هیچ یک از قوانین کشور تعریف نشده است. به طور مثال اگر کارمندی عادی، تابلو یا گلدانی را دید و تشخیص داد که این اقلام مصداق بارز تجمل‌گرایی است و شروع کرد به برخورد کردن با مظاهر تجمل‌گرایی و یا اگر ارباب رجوعی خارج از ساعت اداری مثلا به مجلس مراجعه کرد و درخواست ملاقات با رئیس مجلس را کرد آیا قابل قبول است؟ در این قانون تعریفی از این عبارات مهم ارائه نشده است.»

علی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود، به نامه معرفی محمود نیلی به عنوان وزیر علوم پیشنهادی رئیس جمهوری ایران اشاره کرد و گفت که جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهاد، چهارشنبه این هفته برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG