لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

مجلس به «فوریت» تشکیل وزارت بازرگانی رای داد


مجلس شورای اسلامی به فوریت تشکیل وزارت بازرگانی رای مثبت داد.
مجلس شورای اسلامی به فوریت تشکیل وزارت بازرگانی رای مثبت داد.

با رای امروز مجلس شورای اسلامی در تایید فوریت تشکیل دوباره وزارت بازرگانی، دولت ابراهیم رئیسی یه گام به احیای دوباره وزارت بازرگانی نزدیک شد.

در نشست امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی، نمایندگان به «دو فوریت» بررسی لایحه تشکیل وزارت بازرگانی که هفته پیش به مجلس ارسال شده بود رای مثبت دادند.

بر همین اساس، طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، این لایحه باید ظرف ۴۸ ساعت در مجلس بررسی و به رای گذاشته شود. مصوبه احتمالی مجلس به تایید شورای نگهبان نیز نیاز دارد.

هفته گذشته هیات دولت جمهوری اسلامی پس از کش و قوس‌های فراوان لایحه تشکیل «سازمان» بازرگانی را بایگانی و لایحه تشکیل «وزارت» بازرگانی را تصویب و روانه مجلس شورای اسلامی کرده بود.

برخی از کارشناسان و تحلیل‌گران این اقدام دولت را در راستای کمک به حفظ «فاطمی امین» در تیم دولت ارزیابی کرده بودند که با استیضاح و برکناری وزیر «صمت» در عمل تاثیری نداشت.

تشکیل وزارت بازرگانی در حالی به تصویب دولت رسیده بود که پیش از آن لایحه مشابهی برای ایجاد «سازمان بازرگانی و تنظیم بازار» در ۱۷ بهمن ماه سال گذشته با قید «دو فوریت» با امضای رییس جمهور به مجلس ارسال شد و هدف از تهیه آن لایحه و ایجاد این سازمان، ساماندهی بازار و جلوگیری از افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها ذکر شده بود.

ادغام دو وزارت خانه صنایع و معادن و بازرگانی در دولت محمود احمدی نژاد با انتقادات بسیاری همراه بود بطوریکه «خبر‌انلاین» در مورد این موضوع نوشته است: «ادغام وزارت صنایع و معادن و بازرگانی پس از قهر یازده روزه آقای احمدی‌نژاد رخ داد و به یک‌باره این موضوع بدون عقبه کارشناسی و بدون اعلام نظر مرکز پژوهش‌های مجلس، در مجلس مصوب شد.»

تشکیل دوباره وزارت بازرگانی در دولت حسن روحانی هم یک‌بار مطرح شد و حتی لایحه تشکیل آن نیز در هیات دولت تصویب و به مجلس ارائه شد، اما در طی مسیر تبدیل شدن به قانون ناکام بود.

XS
SM
MD
LG