لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

اولین جلسه ۱+۵ و ایران پس از وین: اجرای توافق بعد از اعلام نظر مجلس


فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

کشورهای پنج بعلاوه یک و ایران برای اجرای توافق به آخرین مراحل رسیده اند. مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از جلسه دوشنبه شب با وزرای خارجه این کشورها،‌ گفت بعد از مشخص شدن وضعیت توافق هسته ای در آمریکا، حالا پنج بعلاوه یک و ایران منتظر تصمیم نهایی مجلس شورای اسلامی ایران هستند تا بعد آن، به یک جمع بندی برای اجرای توافق برنامه جامع اقدام مشترک برسند.

وزرای خارجه ایران و شش قدرت جهانی که تیرماه گذشته درباره برنامه هسته ای ایران به یک توافق نهایی رسیدند، دوشنبه شب برای اولین بار بعد از آن توافق،‌ اینبار برای بررسی کردن جزییات اجرایی کردن این توافق با حضور مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت و گو کردند.

بعد از این جلسه، فدریکا موگرینی در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت آنها امیدوارند ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی اجرای توافق آغاز شود.

خانم موگرینی ضمن تاکید بر اینکه این اولین جلسه وزرای خارجه بعد از توافق برای آغاز اجرای توافق بود، گفت: "بعضی کشورها از جنبه داخلی می بایست کارهایی در کشورشان انجام بشود. مثل آمریکا که توافق را در کنگره بررسی کرد. و ایران که در مجلس این کشور بررسی می شود."

وی افزود: "ما منتظر بودیم کمی اقدامات اولیه انجام شود. عمده گفت و گوی دوشنبه شب ما در مورد تعیین تاریخ به رسمیت درآمدن و تاریخ اجرای این توافق بود."

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با استقبال از اجرای تعهدات از سوی طرفین گفت: "خوشبختانه شرایط خوبی داشتیم. می دانید که به تازگی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران بود. او از گام هایی که ایران تا این زمان برداشته ، راضی بود. "

خانم موگرینی همچنین درباره جزییات مذاکرات وزرای خارجه به این نکته بسنده کرد که وزرا درباره قدم های آغازین برای اجرای توافق صحبت کردند و همچنین توافق کردند که ضمن ادامه اجلاس وزرا، کمیسیون مشترکی برای اجرای توافق تشکیل شود اما این کمیسیون بعد از مشخص شدن تاریخ اجرای توافق، تشکیل خواهد شد.

درحالی وزرای خارجه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک دوشنبه شب در جلسه ای حضور یافتند که روز دوشنبه، ششم مهرماه، به ترتیب روسای جمهوری آمریکا، چین، ایران و فرانسه در سازمان ملل سخنرانی کردند. به گفته مسوول سیاست خارجی اروپا، وزرای خارجه پنج بعلاوه یک و ایران در جلسه دوشنبه شب خود به سخنرانی رهبران پرداختند. موگرینی گفت: "همه امشب در این جلسه از اینکه در سخنرانی سران کشورها در روز دوشنبه، همه به خوبی از این توافق یاد کردند، خوشحال بودیم. سران نه تنها از این توافق به خوبی یاد کردند بلکه گفتند سرمایه گذاری روی دیپلماسی و گفتگو می تواند نتیجه بهتری از درگیری و جنگ بدهد. "

خانم موگرینی در بخش آخر نشست خبری با خبرنگاران، به سوالات آنها پاسخ داد. وی در پاسخ به سوالی دربار ه اینکه‌ آیا آمریکا می تواند تحریم ها را بردارد،‌گفت "یقین دارم همه طرفین می توانند به تعهدات خودشان به موقع عمل کنند."

سوریه هم از جمله موضوعات مورد سوال خبرنگاران بود که مسوول سیاست خارجی اروپا گفت که در حاشیه این جلسه درباره سوریه حرف زده شد. حتی گفته شد مذاکرات اتمی با ایران و موفقیت اش می تواند یک الگوی خوب برای بحران سوریه باشد."

XS
SM
MD
LG