لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

معترضان به توافق هسته‌ای و "چادرنشینی" مقابل مجلس ایران


تحصن یک طلبه حوزه علمیه قم و همسرش در اعتراض به توافق هسته‌ای با استقبال جمعی از فعالان بسیجی که خود را فعال دانشجویی می‌نامند، مواجه شده است.

با پیوستن اعضای بسیج چند دانشگاه ایران، تاکنون چادرهایی در مقابل مجلس برپا شده که حاضران در آن با نصب پلاکاردهایی خواستار رد "برجام" از سوی مجلس شورای اسلامی شده‌اند.

"عمار عمارلو" که خبرگزاری مهر او را طلبه حوزه علمیه قم و فرزند شهید معرفی کرده روز دوشنبه ۶ مهر ماه به همراه همسر و سه فرزندش مقابل مجلس شورای اسلامی تحصن خود را آغاز و عنوان کرد چون در توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، لغو فوری همه تحریم‌ها لحاظ نشده، خواستار رد آن است.

از روز سه‌شنبه نیز چادرهایی در آن مکان برپا شد و جمعی از طلاب و دانشجویان بسیجی در آنها استقرار پیدا کردند. هرچند شمار چادرنشینان معترض اندک به نظر می‌رسد اما این تحصن با پوشش خبری برخی رسانه‌های اصولگرا مواجه شده است.

معترضان بیانیه‌ای هم صادر کرده و خواستار مخالفت قاطع مجلس با برجام شده‌اند. سیدمحمود نبویان ، عضو و سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون ویژه برجام و تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس نیز با آنها دیدار کرده‌اند.

رضا حقیقت‌نژاد، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی در گفت‌وگو با صدای آمریکا با اشاره به درخواست "رد قاطع برجام" در بیانیه متحصنین می‌گوید: "حتی در میان تندروهای مجلس هم بحث رد برجام مطرح نیست. آنها در نهایت می‌خواهند مجلس برجام را تصویب نکند و یک پیوست یا بیانیه تکمیلی به آن بیفزاید که بتوانند بعدا با استناد به این به دولت فشار بیاورند."

او معتقد است که خواسته های مطرح شده "ارزش سیاسی خاصی" نداشته و قابلیت تاثیرگذاری هم ندارد بلکه صرفا "ابراز وجود" یک طیف از تندروها در ایران است که می خواهند به "تکلیف سیاسی خود" عمل کنند.

آقای حقیقت‌نژاد همچنین عنوان می‌کند که این جو به وجود آمده، متاثر از رفتارهای تیم سعید جلیلی در نقد برجام است که به نوعی انگیزه لازم را برای اوج گرفتن دوباره انتقادها فراهم ساخته است: "نماینده های تندرو نیز از این منظر که این تجمع نوعی پشتوانه سازی اجتماعی برای آنها فراهم کرده و همچنین به رئیس مجلس و سایر حامیان توافق در مجلس فشار سیاسی وارد می کند، راضی به نظر می رسند و در همین حد هم بهره برداری لازم از این تجمع را می‌کنند."

در شبکه‌های اجتماعی عکس‌هایی از یک عروس و داماد بسیجی منتشر شده که به جمع متحصنان آمده‌اند.

XS
SM
MD
LG