لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۷

هشدار عفو بین‌الملل نسبت به خطر اعدام محمد قبادلو: عدم ارزیابی مستقل از سلامتی روانی او «تخلفی جدی» است


محمد قبادلو، از معترضان بازداشت‌شده اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که به اعدام محکوم شده است
محمد قبادلو، از معترضان بازداشت‌شده اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ که به اعدام محکوم شده است

سازمان عفو بین‌الملل نسبت به احتمال اعدام محمد قبادلو هشدار داده است.

این نهاد در بیانیه‌ای تأکید کرده که قبادلو پس از «محاکمه‌های ساختگی به شدت ناعادلانه» و با گرفتن «اعترافات» از طریق شکنجه و بدون ارزیابی دقیق سلامت روان به رغم اختلالات روانی حکم اعدام گرفته است.

سازمان عفو بین‌الملل روند این دادرسی را «مخدوش» خوانده و تأکید کرده است که قوانین و استانداردهای بین‌المللی صدور حکم اعدام برای افراد دارای ناتوانی ذهنی را ممنوع کرده است.

برای محمد قبادلو، ۲۲ ساله، دو حکم اعدام در رابطه با مرگ یک مأمور نیروی انتظامی صادر شده است که به گفته مقامات پس از زیر گرفته شدن با خودرو توسط قبادلو در اعتراضات رباط کریم در ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ جانش را از دست داد.

حکم اول از سوی دادگاه انقلاب استان تهران به اتهام «افساد فی‌الارض» صادر و توسط دیوان عالی کشور تأیید شد و درخواست تجدید نظر قضایی در حال بررسی است.

حکم دوم از سوی دادگاه کیفری یک استان تهران به اتهام «قتل» صادر شد و درخواست فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور در حال بررسی است.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید هر دو حکم به مثابه محرومیت از حق حیات قبادلو به دلیل نقض آشکار اصول‌دادرسی عادلانه است.

این نهاد تأکید کرده که قبادلو در طول تحقیقات یک ماهه از دسترسی به وکیل محروم بود.

بر اساس اطلاعاتی که سازمان عفو بین‌الملل به دست آورده است، در این مدت، قبادلو بارها مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از مصرف داروهای مربوط به اختلال دوقطبی‌اش محروم شد تا وادار شود اعتراف کند که عمداً چندین مأمور را با خودرو زیر گرفته تا آنها را بکشد. گزارش پزشکی قانونی تأیید می کند که محمد قبادلو در بازداشت دچار کبودی و جراحات شده است.

وکیل تعیینی او نیز اجازه پیدا نکرد در جلسات محاکمه او در دادگاه انقلاب وکالتش را بر عهده بگیرد.

در عین حال، بین دو جلسه محاکمه او را در سلول انفرادی نگه داشتند و اجازه ملاقات با خانواده و وکلایش را ندادند و داروی او را نیز در اختیارش قرار ندادند.

سازمان عفو بین‌الملل عدم ارزیابی مستقل و دقیق از سلامت روان قبادلو را «تخلفی جدی» عنوان کرده است.

این نهاد حقوق بشری خواستار لغو فوری حکم اعدام قبادلو و انجام دادرسی عادلانه مطابق با موازین بین‌المللی و با در نظر گرفتن ممنوعیت صدور حکم اعدام برای افراد دارای ناتوانی ذهنی شده است.

عفو بین‌الملل همچنین خواسته تا قبادلو فورا از درمان مناسب برخوردار شود و به صورت منظم با خانواده و وکلای خود ارتباط داشته باشد.

XS
SM
MD
LG