لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

معاون وزیر خارجه ایران: حمایت تهران از «محور مقاومت» ادامه دارد


عکس آرشیوی از حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران
عکس آرشیوی از حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه ایران

معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با پایگاه خبری لبنانی «العهد» که روز جمعه منتشر شد، با تاکید بر این که حمایت تهران از آنچه که او «محور مقاومت» ادامه دارد، گفت حزب الله لبنان «زینت مقاومت» است.

به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان در این گفتگو که به مناسبت نهمین سالگرد جنگ ۳۳ روزه تابستان ۲۰۰۶ بین حزب الله و اسرائیل انجام شد، گفت «حزب الله نقشی مؤثر و سازنده در رویارویی با تروریسم و کمک به برقراری امنیت در منطقه بازی می‌کند.»

این در حالی است که ایالات متحده و همپیمانان آن، به رغم رسیدن به توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران، از اقدامات تهران در منطقه، از جمله حمایت از حزب الله و گروه‌های جهادی ضد اسرائیلی، به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

اسرائیل، که با روند مذاکرات اتمی شش قدرت جهانی، بویژه ایالات متحده، با ایران و توافق برآمده از آن به شدت مخالفت کرده است، می‌گوید اجرای توافق و لغو تحریم‌های ایران، به تهران امکان می‌دهد که فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود در منطقه را تقویت کند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران روز ۲۸ تیر ماه، پنج روز پس از اعلام توافق وین، در دو سخنرانی جداگانه گفت سیاست‌های ایران در منطقه از این به بعد نیز تغییر نخواهد کرد و حمایت تهران از «ملت‌های مظلوم بحرین، یمن، فلسطینی‌ها، مجاهدان فداکار حزب الله و دولت‌ها و ملت‌های عراق و سوریه» ادامه خواهد یافت.

بنیامین نتانیاهو در واکنش به این اظهارات، در سخنانی خطاب به کشورهای طرف مذاکره با ایران گفت، «ایرانی‌ها حتی نیت خود را برای استفاده از پول‌هایی که به آنها بازگردانده می‌شود، در جهت گسترش ترور و خشونت در منطقه پنهان نمی‌کنند.»

ایالات متحده بارها در پاسخ به این انتقادها گفته است که توافق حاصل شده تنها با هدف پیشگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته ای صورت گرفته، و اختلافات بر سر مسائل دیگر، از جمله فعالیت های ایران در منطقه، حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر، همچنان به قوت خود باقی است.

با این حال، عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد اتمی ایران، روز چهارشنبه گفت ممکن است ایران و ایالات متحده در آینده، با توجه به منافع ملی، بر سر مسائلی غیر از موضوع هسته‌ای نیز گفتگو کنند.

XS
SM
MD
LG